GIS ostrzega: w Polsce pojawiła się nowa substancja psychoaktywna. Może prowadzić do zatruć i zgonów
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed niebezpieczną substancją psychoaktywną, która zdobywa coraz większą popularność na Polskim rynku. GIS wydał komunikat w tej sprawie, w którym informuje o zagrożeniach wynikających z jej przyjmowania.
"Od kilku miesięcy obserwuje się niepokojący wzrost liczby identyfikacji na polskim rynku niebezpiecznej substancji" - informuje GIS w opublikowanym na oficjalnej stronie ostrzeżeniu publicznym. Tą substancją jest α-PHiP, która funkcjonuje również pod innymi nazwami: α-PiHP, 4-Me-PVP, 4'M-PVP, „Funky” i „A-PiHP”.
Α-PhiP może doprowadzić do śmierci
Α-PhiP jest silnie uzależniająca. Najczęściej przybiera postać proszku lub kryształków. Jest analogiem substancji psychotropowych α-PVP i α-PHP (grupa II-P), jednak różni się od nich opóźnionym działaniem. W związku z tym stwarza wysokie ryzyko przedawkowania i śmierci.
Jej samodzielne stosowanie bywało już przyczyną poważnych zatruć i zgonów.
Jak czytamy w komunikacie, "Ten syntetyczny katynon jest sklasyfikowany jako nowa substancja psychoaktywna (NPS) i zawarty w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 406 ze zm.)".
GIS ostrzega przed symptomami, które mogą wystąpić w wyniku zażycia α-PhiP. Należą do nich:
- nadmierne pobudzenie,
- halucynacje, urojenia, psychozy,
- bezsenność,
- brak łaknienia i pragnienia, nudności, światłowstręt, szczękościsk,
- zaburzenia pracy serca (arytmie), przyśpieszenie pracy serca (tachykardia), zwężenie naczyń krwionośnych (wazokonstrukcja), podwyższenie ciśnienia tętniczego, ból
- w klatce piersiowej,
- problemy z oddychaniem, duszność,
- a nawet zgon.
GIS ostrzega przed dopalaczami
W komunikacie dotyczącym nowej substancji, GIS ostrzega również przed niebezpieczeństwami wynikającymi z zażywania nowych narkotyków, zwanych „dopalaczami”.
Występują one pod postaciami proszku, kryształków, znaczków, tabletek lub liquidów do palenia.
Jak podaje GIS, dopalacze nie posiadają gwarancji składu informacji i ilości substancji czynnej. Mogą również zawierać niezadeklarowane i niebezpieczne zanieczyszczenia, które zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych zatruć i zgonów, a ich zażywanie wiąże się z narażeniem zdrowia i życia.