GIS ostrzega przed zatruciem. Nie popełnij tego błędu podczas fali upałów

2023-07-12 12:09

W trakcie upałów powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, jak przechowujemy produkty spożywcze. Główny Inspektorat Sanitarny bije na alarm. Ostrzega w komunikacie, że wysokie temperatury otoczenia sprzyjają szybkiemu rozwojowi drobnoustrojów i psuciu się żywności. Jak robić z głową zakupy, gdy wysokie temperatury dają w kość? Warto stosować te zasady.

GIS ostrzega przed zatruciem. Tak przechowuj żywność podczas fali upałów
Autor: Getty Images GIS ostrzega przed zatruciem. Tak przechowuj żywność podczas fali upałów

Upały w Polsce 2023. GIS ostrzega

W upalne dni należy zachować zdrowy rozsądek i pamiętać o kilku podstawowych zasadach, takich jak: spożywanie odpowiedniej ilości wody, zakrywanie głowy oraz unikanie długotrwałego przebywania na słońcu. To jednak nie wszystko. Główny Inspektorat Sanitarny apeluje, by uważać też na to, co jemy. Można łatwo nabawić się zatrucia pokarmowego, jeśli źle przechowujemy żywność podczas upałów. "Przechowywanie żywności w nieodpowiednich warunkach termicznych i późniejsza ich konsumpcja może doprowadzić do zatrucia pokarmowego" - ostrzega.

Inspektorat przygotował poradnik, w którym wyjaśnia m.in. jak zabezpieczać żywność w czasie upałów. Co zatem robić, by jedzenie było dla nas bezpieczne w upalne dni? Stosując zalecenia GIS, unikniemy marnowania żywności, ale także zadbamy o nasz portfel. Podczas zakupów w pierwszej kolejności w koszyku powinny wylądować produkty, które są przechowywane w temperaturze pokojowej, np. kasze czy makarony. Produkty chłodzone należy brać na samym końcu dlatego, że ich czas przebywania w ciele powinien być jak najkrótszy.

Co ważne, warto w sklepie sprawdzić żywność pod kątem oznak zepsucia, zwłaszcza ryby, mięso czy przetwory z jaj. Produkty te powinny być szczelnie zapakowane, bez żadnych uszkodzeń. Z etykiet tych produktów można dowiedzieć się, jakie są warunki przechowywania oraz termin przydatności do spożycia lub data minimalnej trwałości.

Zgodnie z zaleceniami GIS po powrocie z zakupów należy umyć ręce, a później rozpakować jak najszybciej siatki. Warto też zaopatrzyć się w torbę termiczną, która chroni jedzenie przed wysokimi temperaturami.

W formie 24: jak jeść mniej przetworzonej żywności

Jak przyrządzić obiad w upalne dni?

Niezbędna jest nie tylko higiena osobista, ale też odpowiednio przygotowane stanowisko pracy w domowym gotowaniu. "Myj ręce tak często, jak to możliwe, w szczególności przed rozpoczęciem pracy oraz przed kontaktem z żywnością i po nim, zwłaszcza z surowymi jajami, mięsem czy owocami morza" – czytamy w oficjalnym komunikacie. W przypadku, gdy przygotowujemy dania z mięsem czy owocami morza, należy używać oddzielnych akcesoriów kuchennych, takich jak nóż czy deska.

Równocześnie GIS przypomina, by nie myć surowego mięsa przed obróbką termiczną "w celu uniknięcia zanieczyszczenia krzyżowego". Jak wyjaśnił, "właściwa obróbka termiczna zabija większość niebezpiecznych mikroorganizmów, jednak, aby do tego doszło, temperatura musi osiągnąć odpowiedni poziom (powyżej 70 stopni Celsjusza) w odpowiednim czasie".

GIS zaleca też, aby usunąć ziemię z owoców i warzyw, pozbyć się niejadalnych części oraz wszelkich obcych ciał. Nie można zapominać o tym, by je dokładnie umyć.

Przechowywanie żywności w upalne dni. Ważne zasady

W przygotowanym poradnik GIS wyjaśnia też, jak przechowywać żywność podczas upałów. Zasady te są bardzo przydatne i można je stosować przez cały rok. Ważne zalecenie jest takie, by nie pozostawiać przygotowanych posiłków w temperaturze otoczenia nie dłużej niż 2 godziny, przede wszystkim tych, które są podawane na surowo lub półsurowo, m.in. tatar, sushi.

Według rekomendacji GIS ugotowaną żywność należy przechowywać w lodówce nad surową w celu zmniejszenia ryzyka zanieczyszczenia krzyżowego. Podczas odgrzewania żywności nie można zapominać o właściwej obróbce termicznej.

Jak zwraca uwagę inspektorat, "ujemne temperatury skutecznie ograniczają rozwój mikroorganizmów, jednak nie hamują zachodzących zmian chemicznych czy fizycznych - jeśli mrozisz lub ofiarowujesz żywność, zawsze zaznacz na opakowaniu datę przygotowania i/lub zamrożenia". 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki