GIS ostrzega przed plagą. We Francji rząd już pomaga, w Polsce problem narasta

2023-10-09 13:11

Szczególnie lubią przytulne domostwa – takie, gdzie są wygodne kanapy, tapicerowane fotele. Chętnie podróżują. O ich obecności alarmują pasażerowie pociągów. Bywają też w hotelach. Plaga, którą bardzo trudno powstrzymać, rozlewa się po Polsce.

GIS ostrzega przed plagą. We Francji rząd już pomaga, w Polsce problem narasta
Autor: GettyImages GIS ostrzega przed plagą. We Francji rząd już pomaga, w Polsce problem narasta

Plaga we Francji, ostrzeżenia w Polsce

We Francji władze Paryża wezwały na pomoc rząd. W Polsce GIS wydaje ostrzeżenia. Plaga, która rozprzestrzenia się, szczególnie w dużych miastach, stanowi coraz większy problem. Co nam grozi, jak się chronić?

CZYTAJ TEŻ: GIS wycofuje mąkę ze sklepów. Znaleziono potencjalnie groźny skladnik

Plaga to skutek m.in. obrotu używanymi meblami. Są one teraz modne i lubiane, a ideologia zero waste zyskuje coraz więcej zwolenników. Jednak rzadko zastanawiamy się, co może kryć się w środku. Ta niespodzianka może być bardzo przykra.

Plaga szczurów we Wrocławiu. Ten tłuścioch pływał w toalecie pani Renaty

Pluskwy, bo o nich mowa, zgodnie z raportami są już w co 10. paryskim mieszkaniu. Plaga dotyczy też placówek użyteczności publicznej: szpitali, szkół, a także pociągów metra. W Polsce skala zagrożenia jest nieporównywalnie mniejsza od francuskiej.

CZYTAJ TEŻ: GIS wycofał popularny suplement. "Spożycie wiąże się z ryzykiem dla zdrowia"

Jednak warto wiedzieć, jak uniknąć podobnego scenariusza, bo doświadczenie uczy, że to, co zdarza się w zachodniej Europie, z czasem dociera do Polski. To dlatego w komunikacie Sandepidu możemy przeczytać:

„Meble z drugiej ręki? To tani i ekologiczny sposób, żeby odnowić mieszkanie i znaleźć prawdziwe perełki. Niestety, czasami to też sposób na zaproszenie do domu niechcianych gości. Uważaj na pluskwy, karaluchy i pleśń”.

Pluskwy - gdzie mogą przebywać

Pluskwy gryzą szczególnie boleśnie, dając charakterystyczne ugryzienia o kształcie wiśni. U osób wrażliwych mogą powodować poważne dolegliwości alergiczne. Żywią się krwią w nocy, a za dnia pozostają w ukryciu.

Rozmnażają się bardzo szybko i świetnie wędrują między mieszkaniami. Dlatego czasem wystarczy jeden niefortunny mebel z drugiej ręki, żeby lokatorzy całej klatki mieli problem z pluskwami.

CZYTAJ TEŻ: GIS ostrzega przed zatruciem. Nie popełnij tego błędu podczas fali upałów

Dlatego również należy bacznie przejrzeć odzież i bagaż po pobycie w hotelu lub pociągu. Każda szpara w kanapie, listwa przy podłodze lub kratka wentylacyjna może być miejscem ich pobytu.

W środkach komunikacji miejskiej pluskwy również mogą się znajdować, szczególnie w okresie zimowym, gdy w pojazdach więcej czasu spędzają osoby bezdomne.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki