GIS: Bramki odkażające mogą szkodzić, a nie pomagać!
Na całym świecie, również w Polsce, upowszechniają się nowe rozwiązania pomagające w walce z koronawirusem. Jednym z nich są bramki oraz tunele służące do odkażania ludzi i ich ubrań. Niestety nie jest to bezpieczne rozwiązanie - korzystania z nich nie rekomendują Główny Inspektorat Sanitarny ani Światowa Organizacja Zdrowia.
GIS wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie. Pod żadnym pozorem nie rekomenduje w nim spryskiwania ludzi lub ich ubrań środkami dezynfekującymi zarówno w bramkach, tunelach, jak i kabinach dezynfekcyjnych. Są to bowiem produkty biobójcze, które nie zostały dopuszczone do użytku w przypadku ludzi i mogą przynosić ze sobą negatywne skutki.
– Należy podkreślić, że nie zostały wydane przez prezesa Urzędu Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) pozwolenia dla produktu biobójczego stosowanego w bramkach, tunelach, kabinach, kurtynach dezynfekcyjnych w celu spryskiwania osób – poinformowano w komunikacie.
Opinia GIS-u jest zbieżna ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia. Takie produkty biobójcze nie powinny być dopuszczone do sprzedaży, a tym bardziej nie powinny być stosowane do odkażania ludzi, gdyż mogą przynieść więcej szkody niż pożytku: - Główny Inspektor Sanitarny nie rekomenduje stosowania natryskowych bramek dezynfekcyjnych z powodu nieskutecznego działania w zwalczaniu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, a także płynących zagrożeń dla zdrowia użytkownika wynikających z ich stosowania – czytamy w komunikacie.
Czytaj też:
- Czy jesteśmy o krok od wynalezienia szczepionki na koronawirusa?
- Łódź: pacjent podłączony do tlenu chciał zapalić papierosa. Wywołał pożar w szpitalu
- Michał Dworczyk: Robimy wszystko, by nie doszło do narodowej kwarantanny