GIF wycofuje ważny lek. „Zagrożenie zdrowia i życia dla pacjenta”
Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu leku, który tymczasowo – po aprobacie Ministra Zdrowia – dopuszczono do obrotu na terenie Polski. Chodzi o lek podawany w ampułkach, które mogą się kruszyć w sposób niebezpieczny dla pacjenta.
Lek wycofany z obrotu
Lek z Indii, który czasowo – na mocy zgody ze strony Ministerstwa Zdrowia – dopuszczono do obrotu na terenie Polski, decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego został wycofany z obrotu. Chodzi o lek Tranexamic acid injection BP, (Acidum tranexamicum), 500 mg/5 ml, roztwór do wstrzykiwań, opakowanie 10 ampułek.
- Numer i data ważności wycofanej serii: V22192, 31.07.2024 r.
- Producent: RemDcion Healthcare International, Indie
- Podmiot odpowiedzialny: ZF Polpharma S.A. Pass z siedzibą w Pass
Lek zawierający kwas traneksamowy stosowany jest jako środek przeciw przeciwfibrynolityczny, działający przeciwkrwotocznie. Podawany jest w formie dożylnych iniekcji, w celu zmniejszenia krwawień oraz leczenia krwawień powodowanych przez fibrynolizę, która powoduje zahamowanie krzepnięcia krwi.
CZYTAJ TEŻ: GIF wycofuje dwa leki. „Nie można wykluczyć zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta”
Wycofanie leku z powodu zagrożenia zdrowia i życia pacjentów
GIF zdecydował o wstrzymaniu leku w obrocie po sygnałach z Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Olsztynie, Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Poznaniu, a także z Hurtowni Farmaceutycznej w Łodzi.
Jak się okazało, podczas otwierania ampułek szkło kruszy się w taki sposób, że mogłoby się dostać do strzykawki, a następnie w ten sposób mogłoby zostać podane pacjentowi. GIF nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.
Jak czytamy w uzasadnieniu: „Na podstawie zgromadzonych danych występuje zagrożenie zdrowia i życia dla pacjenta w związku z brakiem możliwości użycia przedmiotowego środka znieczulającego podczas zabiegu operacyjnego, a użycie go grozi możliwością podania pacjentowi leku zawierającego szkło”.
CZYTAJ TEŻ: Wycofane wszystkie partie leku. GIF ostrzega przed ryzykiem dla zdrowia