Gdzie po tabletkę „dzień po”? Jeśli mieszkasz na wschodzie Polski, łatwo nie będzie
Kwestia dostępu do antykoncepcji awaryjnej budzi wiele emocji. Jeśli nie wiesz, gdzie się udać po tabletkę „dzień po”, możesz skorzystać z wyszukiwarki, którą można znaleźć na stronie NFZ. W ilu aptekach w Polsce można kupić antykoncepcję awaryjną? Okazuje się, że wbrew zapewnieniom NFZ, nie wszędzie jest to proste.
Tabletka "dzień po" - dostęp w Polsce
Jak aktualnie wygląda dostęp do tabletek „dzień po”? Można odpowiedzieć: to zależy. Na rządowej stronie znajdziemy mapę pokazującą, które apteki biorą udział w pilotażowym programie. I tu możemy się zdziwić, bo, jak się okazuje, dostęp do antykoncepcji awaryjnej jest mocno zależny od lokalizacji.
Gdzie po tabletkę "dzień po"?
Ile aptek w poszczególnych regionach bierze udział w pilotażowym programie?
- Dolnośląskie – 14 aptek, z czego 6 w samym Wrocławiu
- Kujawsko-pomorskie – 23 apteki, najwięcej – 8 – w Grudziądzu
- Lubelskie – 17 aptek, 8 w samym Lublinie
- Lubuskie – 14 aptek
- 24 apteki w Łódzkiem, z czego 16 w samej Łodzi, plus dwie w aglomeracji (Pabianice i Zgierz)
- Na 32 apteki uczestniczące w Małopolsce w programie, 14 jest w Krakowie
- Mazowieckie – 47 aptek, z których znakomita większość jest w samej Warszawie
- 21 aptek w województwie opolskim
- 10 w województwie podkarpackim
- 11 w województwie podlaskim
- 19 w województwie pomorskim
- 71 w województwie śląskim
- 11 w województwie świętokrzyskim
- 9 w województwie warmińsko-mazurskim
- 91 w województwie wielkopolskim, z czego 28 w samym Poznaniu
- 24 w województwie zachodniopomorskim
Pigułka "dzień po" na receptę farmaceutyczną od 15 r.ż.
Aktualny pilotażowy program umożliwia korzystanie z pigułek „dzień po” osobom od 15 r.ż. Farmaceuta przeprowadza wywiad i wystawia receptę w ramach usługi farmaceutycznej. W związku z tym nie jest konieczna obecność rodzica lub opiekuna prawnego, jak ma to miejsce w przypadku recept wystawianych przez lekarzy.
Tabletka tzw. dzień po należy do antykoncepcji awaryjnej. EllaOne zawiera substancję czynną - octan uliprystalu.
NFZ utrzymuje, że antykoncepcja awaryjna jest dostępna w całej Polsce, ale już szybki rzut oka na mapę pokazuje, nierówność tej dostępności.
Pigułka "dzień po" dostępna głównie na zachodzie kraju i w dużych miastach
Na całej "ścianie wschodniej", w trzech wschodnich województwach – podlaskim, lubelskim i podkarpackim, łącznie jest 38 aptek biorących udział w programie.
Na ostatnim miejscu jest (de facto też wschodnie) województwo warmińsko-mazurskie – zaledwie 9 aptek. Podlaskie ma drugi najniższy wynik w kraju – 10 aptek. Podkarpackie, równolegle ze świętokrzyskim, oferuje dostęp do antykoncepcji awaryjnej w 11 aptekach.
CZYTAJ TEŻ: Z tabletką „dzień po” nie wyjdziesz z apteki. Farmaceuci chcą, żeby zażywać ją w ich obecności
Na Lubelszczyźnie na całe województwo przypada 17 biorących udział w programie aptek, ale z tego 8 w mieście Lublinie. Po 3 apteki w Chełmie i Puławach również proponują tabletki "dzień po". Oznacza to tylko trzy pojedyncze apteki w innych miejscowościach całego województwa - przypomnijmy, że 3. największego województwa w kraju.
Niewiele aptek wzięło udział w programie także w województwach lubuskim i dolnośląskim – odpowiednio po 14 na województwo, z czego w przypadku rejonu dolnośląskiego, 6 aptek przypada na Wrocław.
Oznacza to, że kobiety w niektórych rejonach Polski, zwłaszcza z małych miejscowości, które bywają wykluczone komunikacyjnie, wciąż mogą mieć utrudniony dostęp do antykoncepcji awaryjnej.
Gdzie jest najlepszy dostęp do antykoncepcji awaryjnej?
Dla porównania, na zachodzie kraju jest w programie 91 aptek tylko w województwie wielkopolskim, z czego 28 w samym Poznaniu, zaś 71 aptek w województwie śląskim. Mazowieckie, z liczbą 47 aptek, z których znakomita większość jest w samej Warszawie, zajmuje trzecie miejsce.
Zgodnie z zapewnieniami NFZ, do programu cały czas mogą zgłaszać się kolejne apteki. W UE tabletka dostępna jest od 2015 r. W Polsce tylko w latach 2015-2017 była dostępna bez recepty.