Gdy zbliża się kres życia, co czuje człowiek? Naukowcy znaleźli odpowiedź

2022-08-22 10:45

Od dziesięcioleci lat doświadczenie z pogranicza śmierci jest analizowane przez naukowców. Niedawno lekarze ze szpitala Louisville w Kentucky w USA podzielili się swoimi wynikami badań. Udało im się uzyskać odpowiedź na pytanie, co czuje człowiek, który umiera.

Umierający pacjent w łóżku szpitalnym
Autor: Getty Images

Co czujemy przed śmiercią? Nowe ustalenia naukowców

Doświadczenie z pogranicza śmierci to jeden z tematów, który analizowany jest przez naukowców od dawien dawna, na przykład co dzieje się z mózgiem przed śmiercią z naukowego punktu widzenia. Tym razem grupa lekarzy ze szpitala Louisville w Kentucky w Stanach Zjednoczonych skupiła się na zagadnieniu, co czuje człowiek tuż przed śmiercią. Analizowali przypadek 87-letniego pacjenta, który doznawał napadów padaczkowych. Wykonali mu EGG, aby sprawdzić, czy występują u niego zaburzenia związane z padaczką. Niestety w trakcie badania czynności mózgu doszło do zatrzymania krążenia i śmierci mężczyzny.

Lekarze zauważyli, że aparat EEG (tzw. elektroencefalograf) zarejestrował dane tuż przed zgonem oraz zaraz po jego stwierdzeniu. Odpowiadały one tym, które występują w trakcie snu, medytacji lub rozpamiętywania przeszłości. Na tej postawie eksperci wywnioskowali, że 87-latek nie cierpiał przed śmiercią, lecz odczuwał absolutny spokój i rozluźnienie.

Poradnik Zdrowie - Jakie są najważniejsze problemy zdrowotne polskiego społeczeństwa

Inna badanie w dziedzinie doświadczeń z pogranicza śmierci

W 2018 roku grupa brytyjskich lekarzy z Imperial College przeprowadziła wyjątkowo kontrowersyjne badania z udziałem 13 zdrowych osób. Każdy z nich przyjął dawkę dimetylotryptaminy, nazywanej w skrócie DMT. Jest to organiczny związek chemiczny o silnych właściwościach psychoaktywnych, na przykład wywołuje ona silne doświadczenia mistyczne i duchowe.

Eksperyment ten miał na celu znalezienie odpowiedzi, czy neurochemiczne "doświadczenie śmierci" ma coś wspólnego ze stanem po zażyciu narkotyków halucynogennych. Uczestnicy mówili, że w punkcie kulminacyjnym odczuwali pozytywne emocje i nawet doświadczyli uczucia bycia "poza ciałem" lub poruszania się w długim, ciemnym tunelu. Z ich relacji wynika, że było widoczne światło, ale nie potrafili go zlokalizować, nie mieli pojęcia, skąd ono pochodzi.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki