Franciszek Smuda w szpitalu. Były selekcjoner reprezentacji walczy z rakiem krwi

2024-08-14 10:08

Franciszek Smuda, były selekcjoner polskiej reprezentacji, właśnie rozgrywa swoje najtrudniejsze spotkanie. Trener trafił do szpitala z powodu nowotworu krwi, z którym się zmaga. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja jest bardzo poważna.

Franciszek Smuda w szpitalu. Były selekcjoner reprezentacji walczy z rakiem krwi
Autor: MARCIN GADOMSKI SE / EAST NEWS Franciszek Smuda w szpitalu. Były selekcjoner reprezentacji walczy z rakiem krwi

Franciszek Smuda trafił do szpitala

Franciszek Smuda w szpitalu – podaje TVP Sport. Obecnie 76-letni były trener już od dłuższego czasu zmaga się z chorobą nowotworową krwi. Teraz stan miał się pogorszyć, przez co Franiszek Smuda trafił do szpitala. Powołując się na swoje źródła, TVP Sport informuje o mało optymistycznych rokowaniach. 

Zdrowo Odpytani: Od zapowietrzenia po nowotwór. Dr Weiss: czkawka może być ważnym objawem

Kim jest Franciszek Smuda 

Franciszek Smuda jako piłkarz grał w obronie, jednak szczególne sukcesy odnosił jako selekcjoner. Pracę trenera zaczynał od niskich lig niemieckich, skąd trafił do Turcji, a w 1993 roku wrócił do Polski. Z łódzkim Widzewem zdobył m.in. dwa mistrzostwa Polski i superpuchar. Po latach zresztą powrócił do Widzewa, pomagając drużynie wrócić z III do II ligi.

Z kolei z Wisłą Kraków również zdobył mistrzostwo, superpuchar i dwa razy zaprowadził zespół do fazy pucharowej Pucharu UEFA. Później pracował także m.in. z Lechem Poznań, Zagłębiem Lubin, Wieczystą Kraków. Każdy z wymienionych zespołów odnosił pod jego wodzą sukcesy, mimo kontrowersji, jakie budziły medialne wypowiedzi i metody szkoleniowe trenera. W latach 2009-2012 Franciszek Smuda był selekcjonerem reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Franciszek Smuda - na co choruje? 

Co wiadomo o chorobie Franciszka Smudy? Były trener choruje na nowotwór krwi. Jest to szerekie spektrum jednostek chorobowych.

Z informacji medialnych podawanych przez Sportowe Fakty wynika, że Franciszek Smuda trafił do szpitala już 4 tygodnie temu. W czasie hospitalizacji, przeszedł przeszczep szpiku. Dawcą był brat Franciszka Smudy. Po zabiegu wydawało się, że stan pacjenta poprawia się. 

Niestety doszło do pogorszenia stanu zdrowia Franciszka Smudy, który musiał być ponownie hospitalizowany w jednym z krakowskich szpitali. Obecnie - z uwagi na ciężki stan i obniżoną odporność - były selekcjoner znajduje się w osobnej sali, pod tlenem, a kontakt z nim ma tylko jego żona, która odmówiła komentarzy dziennikarzom. 

Sam Franciszek Smuda już w marcu tego roku mówił, że jego problemy ze zdrowiem zaczęły się w początkach pandemii. Najpierw chorował na covid, potem, jak mówił w rozmowie z dziennikarzem Sportowych Faktów, "zaczęły się innego typu problemy. Wcześniej cały czas byłem na chodzie, nic mi nie dolegało. Ale mnie złapało... Regularnie odbywam kontrole. Nie mogę się przemęczać. (...) Powiem tylko tyle, że mogło być naprawdę różnie. Mam nadzieję, że najgorsze za mną" - podkreślał były trener Franciszek Smuda, odmawiając jednak podania szczegółów dotyczących stanu zdrowia. Deklarował, że "podładuje baterie i będzie jak nowy". Stało się jednak inaczej. 

Nowotwory krwi mogą atakować system krwiotwórczy, układ limfatyczny, krew albo szpik kostny. Dzieli się je na nowotwory układu krwiotwórczego (wywodzące się ze szpiku kostnego) i nowotwory układu chłonnego (limfoidalne).

  • Wśród nowotworów krwi wyróżnia się m.in. białaczki (szpikowe i limfoblastyczne, ostre i przewlekłe), czerwienicę prawdziwą, pierwotną mielofibrozę.
  • Wśród nowotworów limfoidalnych, tzw. chłoniaków, wyróżnia się m.in. ziarnicę złośliwą, szpiczaka plazmocytowego, przewlekłą białaczkę limfocytową, chłoniaka nieziarniczego.

Rokowania zależą od wielu czynników, jak m.in. ogólny stan zdrowia pacjenta, rodzaj nowotworu, choroby towarzyszące, wczesne / późne wykrycie choroby. Wiele nowotworów krwi można skutecznie leczyć.

Nowotwory krwi – przyczyny i rodzaje

Nowotwory krwi występują w Polsce i na świecie relatywnie często. Szacuje się, że średnio co 30 sekund gdzieś na świecie pada diagnoza nowotworu krwi. Tylko w Polsce to 100 tys. chorych. Każdego roku natomiast 6 tys. nowych pacjentów słyszy taką diagnozę.

Najbardziej znane - i najczęściej diagnozowane - nowotwory krwi to białaczki. Jak wskazuje sama nazwa, białaczki dotyczą białych krwinek, leukocytów. W przebiegu tych chorób dochodzi do niecelowego rozrostu komórek białokrwinkowych. Ze względu na przebieg, białaczki dzieli się na ostre i przewlekłe.

Białaczki to nowotwory złośliwe, więc u pacjentów możliwe są przerzuty: do mózgu, do płuc, do innych narządów. Drugim najczęstszym nowotworem krwi jest szpiczak, w którego przebiegu dochodzi do ataku komórek szpiku na kości własnego organizmu. 

Białaczka - przyczyny 

Przyczyny białaczek są niejednoznaczne. Białaczka rzadko występuje rodzinnie. Sądzi się, że na stale postępujący wzrost liczby przypadków białaczek wpływ mają m.in. rosnące zanieczyszczenia środowiska, a także chemikalia w żywności. Z rozwojem białaczek wiązane są m.in. niektóre pestycydy, herbicydy i środki owadobójcze.

Sądzi się, że nie bez wpływu na rozwój białaczki może być również glifosat, występujący w produktach spożywczych. Wśród czynników ryzyka wymienia się również palenie tytoniu oraz promieniowanie jonizujące. Co istotne, białaczka w związku z tym może być również skutkiem przebytej radioterapii w związku z leczeniem innego rodzaju nowotworu.

Choroby krwi u młodych i u seniorów 

Białaczki mogą być diagnozowane w różnym wieku, choć też określony wiek predestynuje do określonego rodzaju białaczki, wśród których wymienia się:

  • ostrą białaczkę szpikową,
  • ostrą białaczkę limfoblastyczną,
  • przewlekłą białaczkę szpikową,
  • przewlekłą białaczkę limfoblastyczną.

Wśród dzieci i młodzieży do 15 r.ż. najczęściej diagnozowana jest ostra białaczka limfoblastyczna. Z kolei u seniorów zwykle diagnozowana jest przewlekła białaczka limfocytowa.

Czym się różnią białaczka szpikowa i białaczka limfocytowa 

Białaczka szpikowa, jak wskazuje nazwa, dotyczy szpiku oraz krwi. Wywodzi się z komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie składników morfotycznych, z wyjątkiem limfocytów. Z kolei limfoblastyczna białaczka dotyczy szpiku, krwi i węzłów chłonnych, a jej początki sięgają komórek odpowiedzialnych za produkcję limfocytów.

Ostre białaczki mogą szybko doprowadzić do śmierci pacjenta z uwagi na ich agresywny przebieg. Objawy pojawiają się nagle i niespodziewanie. Duże nasilenie objawów powoduje szybkie pogorszenie stanu pacjenta. Z kolei białaczki przewlekłe rozwijają się powoli, a objawy mogą być długo niezauważone lub tłumaczone innymi schorzeniami, np. przeziębieniem, przemęczeniem. Białaczki to choroby, które często nawracają, więc uzyskana remisja choroby to tylko część sukcesu, a pacjent musi stale kontrolować swoje zdrowie, pozostając pod opieką lekarza.

Objawy nowotworów krwi 

  • Wśród objawów białaczek (i innych nowotworów krwi) wymienia się m.in.
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • osłabienie nieuzasadnione innymi czynnikami,
  • spadek formy i kondycji bez przyczyny,
  • zmęczenie bez przyczyny,
  • utrzymujące się gorączki,
  • nocne poty,
  • bóle głowy,
  • bóle kostne, mięśniowe, stawowe,
  • siniaki i wybroczyny,
  • dolegliwości dziąseł m.in. przerost i krwawienie,
  • powiększenie śledziony,
  • zwiększoną podatność na infekcje,
  • powiększenie i obrzęk węzłów chłonnych,
  • świąd skóry,
  • zaburzenia nastroju, obniżenie nastroju, stany depresyjne.

Wymienione objawy powinny skłaniać do podjęcia diagnostyki, która pomoże ustalić przyczynę odnotowanych symptomów.

Leczenie nowotworów krwi 

Metody leczenia dobiera się w zależności od przebiegu schorzenia i stanu ogólnego pacjenta. Najczęściej stosowane w leczeniu białaczek metody to chemioterapia, radioterapia, immunosupresja, przeszczep szpiku. Dlatego warto rejestrować się w bankach potencjalnych dawców szpiku, ponieważ w ten sposób możemy przedłużyć czyjeś życie.

CZYTAJ TEŻ: Marek Kaliszuk został dawcą przeszczepu. „Czyjeś życie było w moich rękach”

Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki