Fińskie psy już rozpoznają koronawirusa lepiej, niż wiele testów
Fińscy naukowcy sprawdzili, czy szkolone do wykrywania nowotworów psy będą w stanie wykrywać koronawirusa. Wyniki testu okazały się zaskakujące: okazało się, że psy, które potrafią już wykrywać inne choroby, rozpoznają koronawirusa skuteczniej, niż wiele specjalistycznych testów. Jak to możliwe i do czego można wykorzystać to odkrycie?
Badanie przeprowadzono na Uniwersytecie w Helsinkach, a u dział w nim wzięli naukowcy z wydziałów weterynarii i medycyny. Wykorzystali do niego psy, które już wcześniej zostały wyszkolone w celu wykrywania różnych chorób nowotworowych.
Zwierzęta bezbłędnie i bardzo szybko rozróżniały próbki moczu pobrane od pacjentów z Covid-19 od próbek moczu zdrowych osób. „Mamy duże doświadczenie w szkoleniu psów wykrywających zapachy związane z chorobą. Fantastycznie było zobaczyć, jak szybko psy nauczyły się rozróżniać nowy zapach - powiedziała Anna Hielm-Björkman, liderka DogRiskgroup, biorąca udział w badaniu.
Ponieważ pierwsze wyniki okazały się bardzo obiecujące, naukowcy zaczynają teraz zbierać dużą ilość próbek po to, by można było przetestować i przeszkolić jak najwięcej psów. Muszą też wyjaśnić, co konkretnie psy wykrywają w pobranych próbkach, jak długo zapach choroby utrzymuje się już po wyleczeniu, a także - czy psy będą w stanie go rozpoznać bez konieczności pobrania próbki.
Oto Kössi, jeden z psów biorących udział w tym badaniu:
„Jest jednak wiele rzeczy, które należy zweryfikować i powtórzyć, zanim będziemy w stanie zastosować wykrywanie zapachu w normalnej praktyce. - wyjaśnia prof. Anu Kantele z Uniwersytetu Helsińskiego. - Teraz ponownie przetestujemy psy w naszym randomizowanym podwójnie zaślepionym otoczeniu, użyjemy też większej ilości próbek, w tym również takich pobranych od pacjentów z innymi chorobami układu oddechowego.
Po co szkolić psy w celu rozpoznawania koronawirusa? Ze wstępnych wyników badań wydaje się, że psy rozpoznają koronawirusa lepiej, niż wiele dostępnych obecnie molekularnych testów na Covid-19 - a na pewno szybciej. Naukowcy sądzą więc, że można byłoby je wykorzystać np. w domach opieki lub domach spokojnych starości, sprawdzaniu pracowników służby zdrowia, osób, którym zalecana jest kwarantanna, pasażerów na lotniskach czy punktach granicznych.
Zobacz, jak szkoli się psy, by wykrywały zapachy:
Polecamy także:
- Te maski zwiększają ryzyko zakażenia koronawirusem!
- Nowe zasady wizyt u fryzjera i kosmetyczki
- Szczepionka na koronawirusa działa - są wstępne wyniki badań
- Chcesz schudnąć? Nadal możesz jeść, co lubisz. Wypróbuj nasz program dietetyczny
- Do kiedy maseczki będą obowiązkowe? Co grozi za brak maseczki?
- Jak nie zarazić się koronawirusem u fryzjera lub kosmetyczki?
- Ile osób naprawdę umarło z powodu epidemii?