Filip Chajzer zdobył się na wyznanie. To zaburzenie utrudniało mu pracę

2024-01-22 8:52

Filip Chajzer to znany prezenter radiowy i telewizyjny. Ostatnio mogliśmy go spotkać w roli prowadzącego “Dzień Dobry TVN”. Od jakiegoś czasu już nie współpracuje ze stacją, a podczas jednego z wywiadów zdradził, że cierpi na znaną przypadłość, którą zdarza się nam bagatelizować.

Filip Chajzer zdobył się na wyznanie. To zaburzenie utrudniało mu pracę
Autor: Getty Images

Chajzer dość często zajmuje się kwestiami społecznymi. Spacerując z mikrofonem po ulicach Warszawy, rozmawia z ludźmi i nie raz poznaje ciekawe historie, którymi później dzieli się w sieci. Chętnie wspiera osoby potrzebujące pomocy i aktywnie uczestniczy w różnych zbiorkach. Okazuje się jednak, że sam zmaga się z problemem, który nie zawsze traktowany jest poważnie.

Joanna Jarmołowicz wyleczyła się z ADHD

To nie choroba, ale i tak utrudnia życie 

Podczas wywiadu realizowanego przez portal “Jastrząb Post”, Filip przyznał, że dobrze, że rozmowa odbywa się jeszcze przez wypiciem kawy, bo gdyby było już po niej, to ciężko byłoby go zatrzymać. Dziennikarz poinformował, że ma zdiagnozowane ADHD i jak sam podkreśla, to wcale nie jest śmieszne.

- Proszę państwa, tak wygląda ADHD i to nie jest śmieszne, bo wiesz, skupić się, żeby przeczytać książkę mając tę przypadłość, to jest duży problem. To jest naprawdę dokuczliwe. Owszem, o ADHD się mówi, że “żywe złoto, biega itd.” Zazwyczaj mówimy z uśmiechem na twarzy o tym, że ktoś po prostu jest bardzo ruchliwy, jest go dużo. Tylko rzeczywiście jest tak, że, ja bardzo często się nie mogę zatrzymać - wyjaśnia Filip Chajzer.

Dziennikarz podkreślił, że przygotowanie do każdego odcinka DDTVN kosztowało go sporo wysiłku, właśnie przez to zaburzenie, które nie ułatwia nauki i skupienia na scenariuszu.

ADHD - co to takiego?

ADHD to skrót od angielskiego Attention deficit hyperactivity disorder. W tłumaczeniu na język polski oznacza to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), ADHD jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych u dzieci i może trwać także w okresie dorosłości.

WHO wymienia trzy główne cechy ADHD:

  • nieuwaga - niezdolność do skupienia uwagi,
  • nadpobudliwość - nadmierna aktywność ruchowa,
  • nieadekwatny do otoczenia lub nadmierne,
  • wiercenie się, stukanie lub mówienie
  • impulsywność - działanie w pośpiechu bez zastanowienia i w sposób, który może mieć wysoki potencjał na wyrządzenie szkody.

ADHD nie jest chorobą a zaburzeniem neurorozwojowym. Przyczyny występowania nie są do końca poznane, ale specjaliści wskazują na kilka możliwych czynników takich jak:

  • podłoże genetyczne,
  • traumatyczne przeżycia dziecka we wczesnym dzieciństwie,
  • urazy mózgu,
  • przedwczesne urodzenie,
  • narażenie na toksyny środowiskowe,
  • czy czynniki teratogenne w okresie prenatalnym takie jak palenie papierosów, czy spożywanie alkoholu przez matkę dziecka.

ADHD nie da się całkowicie wyleczyć, tak by całkowicie ustąpiło. Natomiast przy odpowiedniej farmakoterapii i psychoterapii, istnieje realna szansa na kontrolowanie objawów i poprawę jakości życia. Zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych leczenie ADHD obejmuje przyjmowanie określonych leków, najczęściej stymulantów takich jak metylofenidat. Ważna jest także właściwa psychoterapia, która pomaga radzić sobie z rozproszeniem uwagi.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki