Fala upałów zbiera żniwo. Są pierwsze ofiary śmiertelne
Upały w Hiszpanii oraz na Wyspach Kanaryjskich, w szczególności na Fuertaventura, stały się śmiertelnym zagrożeniem dla ludzi. Są pierwsze ofiary śmiertelne. Kiedy największy upał w Polsce i jak się przed nimk skutecznie chronić?
W minioną niedzielę na południowym krańcu wyspy Fuertaventura odnaleziono ciało 39-letniej kobiety. Choć potwierdzono, że pochodziła z Wielkiej Brytanii, jej personalia nie zostały ujawnione. Była na Wyspach Kanaryjskich na wakacjach.
Upały w Hiszpanii i na Wyspach Kanaryjskich
Jak relacjonował rzecznik lokalnych służb kryzysowych, to inni turyści natrafili na ciało kobiety na górskiej ścieżce w rejonie Morro Jable. Służby ratunkowe stwierdziły jej zgon na miejscu.
- Była ubrana w strój sportowy, co wskazuje, że wyruszyła na pieszą wędrówkę. Nie było na niej śladów przemocy, ale przyczyna śmierci zostanie ustalona podczas sekcji zwłok. Jednym z podejrzeń jest upał - dodał rzecznik.
Nie była to jednak jedyna ofiara upałów. Kilka godzin wcześniej na Teneryfie w podobnych okolicznościach zmarła 50-letnia Holenderka.
Upały sierpień 2023. Kiedy upały w Polsce
Niebezpieczne fale upałów rozpoczęły się w piątek, a lokalne władze wprowadziły najwyższy stopień alarmu, gdy termometry pokazywały aż 44°C. Wzywają one do zachowania ostrożności, picia wody i unikania słońca w godzinach szczytu.
Niestety, liczba ofiar upałów rośnie w całej Europie. W 2022 roku, od maja do września, zmarło 60 tys. ludzi, głównie we Włoszech, Hiszpanii i Niemczech. W Polsce było to 763 osoby.
Hicham Achebak, ekspert z Francuskiego Narodowego Instytutu Badań Zdrowia, podkreśla, że musimy lepiej chronić się przed rosnącymi temperaturami. Ostrzega, że za dwie dekady liczba ofiar może wzrosnąć do 94 tys. rocznie.
Tymczasem w Polsce spodziewane są kolejne ekstremalne temperatury. Ekspert radzi, by unikać słońca w godzinach 11-15, pić dużo wody i zachować ostrożność, szczególnie w pobliżu akwenów wodnych i podczas jedzenia.
Największy upał w Polsce. Fala upałów 2023
Do Polski zaczyna napływać coraz bardziej intensywnie ciepłe powietrze, choć nie jest to typowe ciepło zwrotnikowe, z którym często kojarzymy upały w naszym kraju. Czekają nas najbardziej gorące dni tego lata, przewidywane temperatury sięgające w niektórych miejscach to 30-36 st. C. Świadczy to o tym, że najprawdopodobniej pobijemy tegoroczny rekord wysokiej temperatury. Szczególnie gorąco ma być między 15 a 16 sierpnia. W centrum betonowych miast oraz blisko powierzchni ziemi żar będzie jeszcze bardziej odczuwalny.
Już od paru dni cała Polska doświadcza wysokich temperatur, a według prognoz synoptyków, w najbliższej przyszłości mogą one jeszcze wzrosnąć. Upały są szczególnie niebezpieczne dla seniorów, dzieci, osób z nadwagą oraz tych cierpiących na schorzenia takie jak choroby serca, cukrzyca, nadczynność tarczycy czy choroba Parkinsona. Osoby przyjmujące pewne leki, takie jak uspokajające, nasenne, przeciwhistaminowe czy przeciwdepresyjne, również są bardziej narażone. Kiedy temperatura przekracza 30°C, ryzyko udaru cieplnego czy przegrzania ciała staje się większe.
Jak przetrwać upały, złe samopoczucie w upały
Aby chronić się w takie dni:
- Monitoruj temperaturę wewnątrz swojego mieszkania. Trzymaj okna zamknięte i zasłonięte, wietrz tylko wtedy, gdy na zewnątrz jest chłodniej. W miarę możliwości wyłączaj źródła światła i urządzenia elektryczne.
- Staraj się nie opuszczać domu w najgorętszych godzinach dnia, między 11 a 15. Jeśli musisz, szukaj cienia i staraj się spędzać 2-3 godziny w chłodniejszym miejscu, na przykład w klimatyzowanym budynku.
- Ubieraj się w luźne ubrania z naturalnych materiałów jak len czy bawełna w jasnych barwach oraz w sandały. Dbaj o ochronę głowy i oczu - nakrycie głowy i okulary z filtrem UV to konieczność.
- Dbaj o odpowiednie chłodzenie ciała. Korzystaj z chłodnych kąpieli i stosuj zimne kompresy. Pij dużo, najlepiej chłodnej niegazowanej wody mineralnej. Dla wielu zalecane jest picie 2 litrów wody dziennie, a młodszym nawet do 3 litrów, pijąc regularnie niewielkie ilości. Unikaj napojów alkoholowych i kofeinowanych - obciążają one organizm i przyczyniają się do odwodnienia.
- Pamiętaj, będąc nad wodą, że promienie słoneczne odbijają się od powierzchni wody, co potęguje ich działanie, a chłód nad wodą nie chroni przed poparzeniem. Ostrożność przy zmianach temperatur - nagłe wejście do zimnej wody może być niebezpieczne.
- Unikaj jedzenia ciężkostrawnych potraw. Jedz warzywa i owoce (pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew).