Ewa Podleś nie żyje. Legendarna śpiewaczka zmarła po ciężkiej chorobie

2024-01-20 10:32

Zmarła Ewa Podleś. Światowa scena operowa pożegnała jedną z najwybitniejszych postaci – Ewę Podleś. Znana ze swojego unikatowego głosu kontraltowego, śpiewaczka zmarła 19 stycznia 2024 roku po długiej chorobie. Niedawno zmarł również mąż artystki - znakomity pianista Jerzy Marchwiński.

Ewa Podleś nie żyje. Legendarna śpiewaczka zmarła po ciężkiej chorobie
Autor: Facebook @Ruch Muzyczny / Biuro Koncertowe Jacek Nędzyński Artists Management Ewa Podleś nie żyje. Wcześneij zmarł jej mąż Jerzy Marchwiński

Ewa Podleś słynęła z niezrównanych interpretacji dzieł Rossiniego, Haendla i Verdiego. Jej głos kontraltowy, jeden z najrzadszych i najbardziej poszukiwanych w świecie opery, przyniósł jej sławę i uznanie. Artystka dokonała wielu znaczących nagrań dla czołowych wytwórni fonograficznych, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo artystyczne. Ewa Podleś była uważana za jeden z dziesięciu najlepszych głosów mezzosopranowych XXI wieku.

Poradnik Zdrowie - Choroby płuc

Ewa Podleś nie żyje. Niedawno zmarł jej mąż - Jerzy Marchwiński

Wiadomość o śmierci Ewy Podleś została opublikowana przez Ruch Muzyczny. Wielu w branży muzycznej oraz fani opery na całym świecie wyrażają głęboki smutek i składają kondolencje rodzinie. Ewa Podleś zostanie zapamiętana jako jedna z najwybitniejszych postaci w historii muzyki operowej, której głos i talent na zawsze pozostaną w pamięci miłośników opery.

— Nie żyje Ewa Podleś. Informację o jej śmierci przekazała naszej redakcji Anna Marchwińska, córka Jerzego Marchwińskiego, pianisty, wieloletniego życiowego i scenicznego partnera śpiewaczki, który odszedł 7 listopada 2023 roku. Łącząc się w bólu z bliskimi, składamy serdeczne kondolencje — czytamy w komunikacie.

Ewa Podleś zmagała się z rakiem płuc. Doświadczyła też osobistej tragedii – 7 listopada minionego roku zmarł jej mąż, Jerzy Marchwiński, który był jej częstym partnerem scenicznym, występując jako pianista.

Rak płuc - objawy

Rak płuc to rodzaj nowotworu, który rozwija się w tkankach płuc. Jest jednym z najczęstszych rodzajów raka na świecie i główną przyczyną zgonów związanych z nowotworami zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Rak płuc może mieć różne postacie, zależnie od typu komórek, w których się rozwija. Najczęściej spotykanymi są rak płaskonabłonkowy, rak drobnokomórkowy, rak gruczołowy i rak wielkokomórkowy.

Wstępne symptomy nowotworu płuc mogą obejmować przewlekły kaszel, trudności z oddychaniem oraz ból w obszarze klatki piersiowej. Istnieje również ryzyko częstych przypadków zapalenia płuc. Ból związany z rakiem płuc zwykle manifestuje się w późniejszych etapach choroby, gdy nowotwór rozprzestrzenia się na sąsiednie tkanki lub wywiera na nie nacisk.

Rak płuc - rokowania

Rokowania w przypadku raka płuc są różne i zależą od wielu czynników, takich jak rodzaj raka, jego stadium, ogólny stan zdrowia pacjenta oraz szybkość rozpoczęcia leczenia. Rak płuc wykryty we wczesnym stadium ma lepsze prognozy i jest częściej uleczalny. Niestety, ze względu na często niecharakterystyczne objawy, wiele przypadków jest diagnozowanych już w zaawansowanym stadium, co znacznie obniża szanse na wyleczenie.

Czynniki ryzyka zachorowania na raka płuc obejmują przede wszystkim palenie tytoniu, które jest odpowiedzialne za większość przypadków. Inne czynniki ryzyka to m.in. ekspozycja na azbest, radon, niektóre substancje chemiczne i zanieczyszczenie powietrza. Istnieje również pewien odsetek przypadków raka płuc, które pojawiają się u osób, które nigdy nie paliły.

Leczenie raka płuc może obejmować chirurgię, radioterapię, chemioterapię, terapie celowane oraz immunoterapię. Wybór metody leczenia zależy od typu raka, jego stadium oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie mogą znacząco poprawić rokowania.

Źródło: Ruch Muzyczny, Interia, Poradnik Zdrowie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki