Etapy szczepień przeciw COVID-19. Wytyczne NFZ
Szczepienia na COVID-19 już się zaczęły. W pierwszej kolejności zaszczepione zostaną osoby z grup priorytetowych - w tym medycy. Powszechne szczepienia na koronawirusa, kiedy szczepionkę będzie mógł otrzymać każdy chętny, rozpoczną się w pierwszym kwartale 2021 roku. Jak się zaszczepić na COVID-19? Kto wydaje skierowanie i czym jest e-zaproszenie na szczepienie?
Szczepienia na COVID-19 w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia. W tzw. etapie 0 ze szczepień skorzystają pracownicy placówek służby zdrowia, Domów Pomocy Społecznej oraz personel administracyjny tych jednostek.
W etapie pierwszym zaszczepieni zostaną pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele, a także żołnierze Wojska Polskiego, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Gminnej i Miejskiej, Straży Pożarnej, pracownicy TOPR oraz GOPR, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach przeciwepidemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe.
Drugi etap szczepień obejmie osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia.
Do tej grupy kwalifikują się także osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.
Polecany artykuł:
Pacjenci, u których występują choroby współistniejące mogą zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o wystawienie e-skierowania niezależnie od grupy wiekowej, w jakiej się znajdują. Optymalny czas szczepienia w przypadku pacjentów onkologicznych należy skonsultować z lekarzem kwalifikującym do szczepienia.
Etap trzeci szczepień obejmuje pozostałe grupy. Będą w nim przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W ramach trzeciego etapu szczepieni będą również obcokrajowcy (osoby posiadające prawo do stałego lub czasowego pobytu) ze względu na wykonywaną w Polsce pracę w grupach wskazanych w etapach 0-III.
Proces powszechnych szczepień Polaków rozpocznie się w pierwszym kwartale 2021 roku. Dokładne daty dla poszczególnych grup wiekowych będą jeszcze podane przez resort zdrowia.
Każdy dostanie e-zaproszenie na szczepienie, które będzie ważne przez 60 dni. Zaproszenia będą generowane automatycznie w systemie P1 w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (dla określonych grup wiekowych, zawodowych, itd.).
Ponadto lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowania (np. dla osoby nieposiadającej numeru PESEL czy dla osoby, która nie mogła poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania).
Jak będziemy umawiać się na szczepienie? Proces umawiania szczepień oparty będzie o centralny system e-rejestracji. Wizytę będzie można umówić za pomocą specjalnej Infolinii (zapisy będą przyjmowane po 15 stycznia), elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl), za pośrednictwem placówki, w której wystawiono e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.
Skierowanie na szczepienie może wystawić każdy lekarz z dostępem do aplikacji gabinet.gov.pl, niezależnie od faktu posiadania umowy z NFZ.
Po rezerwacji wizyty otrzymamy SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Każda osoba będzie od razu umawiana na dwie wizyty, a przed szczepieniem (również przed drugą wizytą) otrzyma SMS z przypomnieniem. W punkcie szczepień lekarz dokona kwalifikacji do szczepienia oceniając, czy nie ma do niego przeciwwskazań. Trzeba będzie też wypełnić specjalną ankietę z informacjami potrzebnymi do kwalifikacji do szczepień.
Szczepionka podawana jest w formie zastrzyku w mięsień naramienny. Po krótkiej obserwacji będzie można wrócić do domu, a po 21 dniach pacjent otrzyma kolejną dawkę szczepionki.
Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Każdy zaszczepiony otrzyma zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień - będzie ono wydawane po zaszczepieniu pełnym cyklem szczepienia, tj. w przypadku, gdy będzie ono dwudawkowe - po zaszczepieniu drugą dawką szczepionki.
Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).
Szczegółowe i aktualne informacje na temat szczepień można uzyskać, dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 dostępną pod numerem tel. 989.
Na pytania dotyczące zarówno organizacji szczepień, jak i kwestii związanych z samym podaniem szczepionek odpowiada 500 konsultantów przez całą dobę - 7 dni w tygodniu. Informacje są udzielane w czterech językach: polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim.
ŹRÓDŁO: PAP
Porady eksperta