Epidemia cholery w kolejnym kraju? "Odnotowano około 4000 przypadków biegunki i wymiotów"
Kolejny kraj odnotowuje zakażenia wywołane przecinkowcem cholery. Urzędnicy ds. zdrowia informują o 13 potwierdzonych przypadkach w Iraku. Do analizy trafiło setki próbek od osób podejrzanych o zakażenie tą chorobą. Większość z nich pochodzi z północnego Kurdystanu. Tysiące osób trafia do szpitali z powodu ostrej biegunki i wymiotów.
Początek epidemii. 13 potwierdzonych przypadków
Na terenie Iraku odnotowano 13 potwierdzonych przypadków zakażenia cholerą.
„Zarejestrowano dziesięć przypadków cholery w prowincji Sulaimaniyah” – powiedział Sabah Hawrami, dyrektor ds. zdrowia dystryktu w autonomicznym regionie Kurdystanu.
Ministerstwo zdrowia poinformowało, że jeden przypadek został zarejestrowany w prowincji Kirkuk, sąsiadującej z Sulaimaniyah, a dwa w południowej prowincji Muthanna.
Kolejne 56 podejrzanych przypadków z tej samej prowincji jest analizowanych przez centralne laboratorium w stolicy Bagdadu. Nie zarejestrowano jeszcze żadnych zgonów z powodu choroby. Jednak liczba osób z objawami typowymi dla cholery wciąż rośnie.
„W ciągu ostatnich sześciu dni w szpitalach Sulaimaniyah odnotowano około 4000 przypadków biegunki i wymiotów” - powiedział Hawrami na konferencji prasowej.
„Cholera to straszna choroba, ale można ją łatwo wyleczyć. Możemy uratować życie w ciągu kilku godzin” - dodał.
Cholera atakowała już wcześniej
To nie pierwszy raz, kiedy cholera rozprzestrzeniła się na terenach Iraku. Rzecznik ministerstwa zdrowia Seif al-Badr powiedział, że ostatnia epidemia miała miejsce w 2015 roku w tym kraju. Najwięcej przypadków odnotowano wtedy w Bagdad i Babil.
Ostatnie zarejestrowane przypadki cholery w prowincji Sulaimaniyah miały miejsce w 2012 roku.
Jak objawia się cholera?
Cholera to choroba zakaźna wywoływana przez przecinkowca cholery. Cholerą można się najcześciej zarazić w wyniku złych warunków sanitarnych - po spożyciu zainfekowanej żywności lub skażonej wody.
Typowym objawem cholery jest wodnista biegunka i wymioty prowadzące do odwodnienia organizmu. Nieleczona, może doprowadzić do zgonu.
Według Światowej Organizacji Zdrowia rocznie na całym świecie występuje od 1,3 do 4 milionów przypadków cholery, co prowadzi do od 21 000 do 143 000 zgonów.