Energetyki dozwolone od lat 18. Przełomowa decyzja Sejmu

2023-07-14 10:51

Sejm podjął decyzję o wprowadzeniu zakazu sprzedaży tzw. energetyków dla dzieci i młodzieży. Uchwalona nowelizacja ustawy przewiduje pewne ograniczenia, a nawet kary. Kiedy nowe przepisy ujrzą światło dziennie? Padła konkretna data.

Nastolatek ukradł energetyki o wartości ponad 200 zł
Autor: Getty Images \

Napoje energetyzujące, potocznie nazywanie energetykami, są obecnie bardzo popularną używką nie tylko wśród dorosłych, ale także nieletnich. Niestety, na całym świecie w sprzedaży są setki, a może nawet tysiące tego typu specyfików. W zależności od producenta ich skład jest przeróżny. Najczęściej jednak zawierają składniki takie jak: tauryna, kofeina, guarana, witaminy z grupy B, niektóre zioła (np. żeń-szeń) oraz wysoki poziom cukru

Nieletni w Polsce nie kupią energetyków. Jest decyzja Sejmu.

Niektóre kraje podejmują próby ograniczenia spożycia energetyków przez zbyt młode osoby, szczególnie dzieci. W Polsce też wejdą w życie nowe przepisy. 13 lipca Sejm przyjął nowelizację ustawy o zdrowiu publicznym, która wprowadza zakaz sprzedaży napojów energetyzujących, osobom do 18. roku życia. Dokładnie chodzi o energetyki, w których składzie "znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie".

Od 1 stycznia 2024 roku nieletni w Polsce nie kupią już energetyków, m.in. w szkołach, innych placówkach oświatowych oraz automatach. Aby zakupić tego typu napój trzeba będzie mieć 18 lat. Sklepy, które będą łamać ten zakaz, mogą liczyć się z karę grzywny, nawet w wysokości do 2 tys. złotych. Do odpowiedzialności mogą zostać pociągnięci też kierownicy sklepów, kawiarni czy barów za brak nadzoru nad sprzedażą.

W pierwotnej wersji projektu był zawarty zapis dotyczący zakazu reklamy energetyków. Został on jednak zmieniony. Producenci są zobowiązani do umieszczania w widocznym miejscu odpowiednich oznaczeń typu "napój energetyczny" lub "napój energetyzujący".

Poradnik Zdrowie: Jakie badania zrobić raz do roku

Napoje energetyczne a zdrowie

Wpływ napojów energetyzujących na zdrowie nieletnich jest negatywny ze względu na substancję psychoaktywną (kofeinę) oraz dużą zawartość cukru. Minister sportu Kamil Bortniczuk, który pojawił się w programie "Gość Wydarzeń", powiedział, że dzieci po spożyciu energetyków są nadaktywne, mają problemy z koncentracją na lekcjach, a w skrajnych przypadkach występują u nich problemy zdrowotne.

- Nie ma żadnych wątpliwości, że nadużywanie kofeiny przez dzieci, które dopiero się rozwijają, a w szczególności kofeiny w połączeniu z tauryną, jest szkodliwe z wielu powodów – dodał. Jak podkreślił Bortniczuk, "w litrowym opakowaniu takiego napoju znajduje się tyle kofeiny, co w sześciu lub ośmiu filiżankach kawy, w zależności od jej wielkości".

Podczas opracowywania projektu nowelizacji ustawy o zakazie sprzedaży energetyków autorzy powoływali się na raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Według danych w Polsce 2,1 proc. dzieci (3-9 lat) regularnie spożywało napoje energetyzujące, a jeśli chodzi o młodzież (10-17 lat) to odsetek wynosił 35,7 proc. w przypadku chłopców i 27,4 proc. w przypadku dziewcząt.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki