Ten nawyk zmniejsza szanse na powrót do zdrowia po zawale serca. Sprawdź, czy dotyczy ciebie
Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią najczęstszą przyczynę zgonów na świecie. Na zawał serca w naszym kraju umiera ok. 15 tysięcy osób rocznie. Do tych statystyk może przyczyniać się jeden z popularnych nałogów.
Powszechność palenia papierosów może doprowadzić do katastrofy zdrowotnej. Skutkiem palenia papierosów jest nie tylko ryzyko rozwoju raka płuc. Najnowsze badanie naukowców dowodzi, że to, czy palisz papierosy, może zadecydować o tym, czy przeżyjesz zawał serca.
Palisz? Masz mniejsze szanse na przeżycie zawału
Naukowcy z Jordan University of Science and Technology w Irbid przeprowadzili badanie na 29 dorosłych mężczyznach i 11 dorosłych kobietach. Pobrano od nich próbki krwi w równych odstępach czasowych: w ciągu 1, 24, 48 i 96 godzin od rozpoznania zawału serca.
Uczestnicy badania podzieleni byli na cztery grupy:
- palaczy,
- niepalących,
- osoby z nadciśnieniem,
- i osoby bez nadciśnienia.
Badanie wykazało, że poziom alfa-1 antytrypsyny (A1AT) – białka w wątrobie, które chroni tkanki organizmu – u palaczy był „znacznie mniejszy” niż u osób niepalących. Nie wykryto jednak różnic u osób z nadciśnieniem.
Uważa się, że A1AT może chronić tkankę serca, gdy zostanie uwolniona podczas zawału serca. Naukowcy są przekonani, że utrzymanie odpowiedniego poziomu A1AT u palaczy podczas zawału serca zwiększy ich szanse na przeżycie.
„Celem tego badania było porównanie poziomów A1AT w osoczu u palaczy i osób niepalących oraz między osobami z nadciśnieniem i bez nadciśnienia po ataku” – powiedział dr Said Khatib, współautor badania .
Odkrycie to zostanie przedstawione przez naukowców na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Fizjologicznego (APS) w Experimental Biology 2022 w Filadelfii.
Polecany artykuł: