Elon Musk wszczepi chipy kolejnym ochotnikom. Pierwszy kraj poza USA wyraził zgodę

2025-02-03 12:15

Neuralink, firma Elona Muska, otrzymała zgodę kanadyjskich władz zdrowotnych na przeprowadzenie w tym kraju przełomowego badania klinicznego. Wkrótce rozpocznie rekrutację ochotników do testów nad implantem mózgowym, który potencjalnie może zmienić życie osób z poważnymi schorzeniami neurologicznymi.

Elon Musk wszczepi chipy kolejnym ochotnikom. Pierwszy kraj poza USA wyraził zgodę
Autor: YouTube/ Real Time with Bill Maher Elon Musk wszczepi chipy kolejnym ochotnikom. Pierwszy kraj poza USA wyraził zgodę

Neuralink, firma Elona Muska, otrzymała zgodę od Health Canada na rozpoczęcie rekrutacji do pierwszego badania klinicznego w Kanadzie. Kanadyjskie badanie ma być przeprowadzane w Toronto. Chodzi o badanie CAN-PRIME, czyli w pełni wszczepialnego bezprzewodowego interfejsu mózg-komputer (BCI).

Kanada wyraziła zgodę na badanie kliniczne. To może być przełom

Badanie ma ocenić bezpieczeństwo implantu N1, który ma umożliwić ludziom sterowanie komputerem lub urządzeniem mobilnym za pomocą umysłu, a także robota chirurgicznego R1 firmy, który służy do umieszczania każdego z 64 gwintów implantu N1 w mózgu pacjenta.

Według wyjaśnień firmy, badanie polega na umieszczeniu niewielkiego i niewidocznego implantu w części mózgu odpowiedzialnej za planowanie ruchów. Urządzenie jest zaprojektowane w takie sposób, by mogło interpretować aktywność neuronalną. Firma twierdzi, że chce pomagać osobom z zaburzeniami neurologicznymi, ale chce również opracować implant, który pozwoliłby wysyłać wiadomości lub grać w gry za pomocą myśli.

Firma zaznaczyła jednak, że do badania mogą się zgłosić osoby, które mają ograniczoną zdolność używania obu rąk lub nie mogą ich w ogólne używać - niezależnie czy spowodowane to było urazem rdzenia kręgowego, czy stwardnieniem zanikowym bocznym. Podkreślono jednak, że oczekiwana długość życia musi wynosić przynajmniej 12 miesięcy.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:
Poradnik Zdrowie: Stwardnienie rozsiane

Trzech pacjentów z implantem. Elon Musk tłumaczy

Warto podkreślić, że już trzecia osoba otrzymała od firmy Neuralink implant. Musk podczas wywiadu, który transmitowany był na platformie X, powiedział, że cała trójka pacjentów ma się dobrze, a chipy pracują tak, jak się spodziewano.

Podkreślił jednak, że od czasu kiedy po raz pierwszy wszczepiono implant mózgowy, a więc już około rok temu, firmie udało się udoskonalić urządzenia. Dodano do nich elektrody, zwiększono przepustowość, wydłużono żywotność baterii.

Co więcej, Elon Musk zdradził, że w planach na ten rok jest wszczepienie eksperymentalnych urządzeń jeszcze 20-30 osobom. Obecnie nie ma szczegółów dotyczących trzeciego pacjenta z implantem, jednak wiemy co nieco na temat pozostałych dwóch.

Pierwszy pacjent był sparaliżowany po urazie rdzenia kręgowego, a obecnie może grać w gry wideo oraz szachy. Drugi, również po urazie, może grać w gry, uczyć się czy korzystać z oprogramowania do projektowania wspomaganego komputerowo, aby tworzyć obiekty 3D.

Warto podkreślić, że Neuralink jest jedną z wielu firm, które pracują nad podobnymi projektami.

Zobacz także: Ćwiczenia na kręgosłup szyjny

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki