Ekspert: wszyscy na nią czekają, ale nie powstanie prędko. Co powinniśmy robić?

2020-05-21 11:51

Szczepionka przeciw koronawirusowi nie powstanie tak szybko, jakbyśmy tego oczekiwali - ostrzega jeden z najbardziej znanych amerykańskich specjalistów, prof. William Haseltine. I wskazuje, co należy robić, by mimo luzowania kwarantanny nie dochodziło do drastycznych wzrostów zakażeń.

ABM włącza się w międzynarodowe prace nad szczepionką przeciwko koronawirusowi
Autor: Getty Images

Prof. William A. Haseltine to amerykański biolog, przedsiębiorca i filantrop, znany z przełomowej pracy nad HIV / AIDS, rakiem i ludzkim genomem. Haseltine był profesorem Harvard Medical School. W rozmowie z agencją Reuters przestrzegł przed oczekiwaniem na szybkie opracowanie skutecznej szczepionki przeciwko COVID-19.

„Nie liczyłbym na to” – powiedział wprost. I zwrócił uwagę, że jak dotąd nie powiodły się próby opracowania szczepionki przeciwko innym typom koronawirusa, wywołującym przeziębienia oraz zapalenia płuc.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, z dotychczasowych obserwacji wynika, że testowane szczepionki wywołują reakcję odpornościową i ograniczają przenikanie tych patogenów do płuc i innych narządów, natomiast wirusy nie są zatrzymywane w śluzówce górnych dróg oddechowych, poprzez którą wnikają do organizmu.

Prof. William A. Haseltine mówi jednak, że nawet jeśli nie będzie szczepionki, to istnieją inne metody skutecznej walki z pandemią: polegają one przede wszystkim na wychwytywaniu ognisk zakażeń i izolowanie tych osób, które się zaraziły. Zdaniem eksperta takie postępowanie ma szczególne znaczenie w okresie luzowania kwarantanny społecznej. Profesor przekonuje, żeby używać masek ochronnych, często myć ręce i dezynfekować je, a także utrzymywać dystans wobec innych osób.

Jego zdaniem, przykładem skutecznego zastosowania tych metod są Chiny, Tajwan oraz Korea Południowa. Z kolei najgorzej pod tym względem wypadają Stany Zjednoczone, Rosja oraz Brazylia. W tych krajach jest obecnie najwięcej zakażeń na świecie wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Jeśli chodzi o leczenie, prof. Haseltine największe nadzieje wiąże z lekami zawierającymi przeciwciała zwalczające koronawirusy. Uważa, że globuliny hiperimmunologiczne mogą się okazać pierwszą skuteczną terapią. Specjalista duże nadzieje wiąże też z zastosowaniem przeciwciał monoklonalnych neutralizujących te patogeny. 

Szczepionka na koronawirusa? Wirusolog wskazuje możliwości! [Super Raport]
Sonda
Co będzie pierwsze?

Polecamy także:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki