Ile jeszcze czasu będziemy walczyć z koronawirusem? Ekspert WHO wyjaśnia
Koronawirus może zniknąć, ale - co jest bardziej prawdopodobne - może stać się wirusem endemicznym, podobnie jak wirus HIV, a to oznacza, że zostanie z nami na zawsze - powiedział Mike Ryan, ekspert Światowej Organizacji Zdrowia podczas videokonferencji prasowej. I ponownie wezwał świat do "ogromnego wysiłku" w walce z pandemią koronawirusa.
Jak mówił dr Mike Ryan, specjalista zdrowia publicznego: "Ważne jest, aby wyłożyć karty na stół: koronawirus może stać się kolejnym endemicznym wirusem w naszych społecznościach i może nigdy nie zniknąć. Myślę, że musimy być realistami i nie sądzę, aby ktokolwiek mógł przewidzieć, kiedy ta choroba zniknie. Nie należy składać żadnych obietnic i nie podawać żadnych dat. Ta choroba może przerodzić się w długi problem lub może zniknąć nagle". - twierdził podczas konferencji.
I podkreślił, że obecnie opracowywanych jest ponad 100 potencjalnych szczepionek, w tym kilka jest na etapie badań klinicznych. Dodał, że eksperci zmagają się jednak z ogromnymi trudnościami, próbując znaleźć szczepionkę, która będzie skuteczna w 100 procentach.
Ekspert WHO podkreślił, że: "Świat ma przed sobą długą, długą drogę, by opanować pandemię koronawirusa" - powiedział Ryan, dodając, że ryzyko związane z zakażeniami nadal pozostaje bardzo wysokie "na poziomie krajowym, regionalnym i globalnym”.
A przewodniczący WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dodał: „Trajektoria tej epidemii jest w naszych rękach i jest to sprawa wszystkich i wszyscy powinniśmy przyczynić się do jej powstrzymania”.
Obecnie na całym świecie koronawirusem zakażonych jest ok. 4,4 mln ludzi, zmarło ponad 291 tys. osób.
Polecamy także:
- Większość z nas już przeszła koronawirusa? Nowe dane
- Nowe zasady wizyt u fryzjera i kosmetyczki
- Te klamki niszczą koronawirusa. Jak to możliwe?
- Chcesz schudnąć? Nadal możesz jeść, co lubisz. Wypróbuj nasz program dietetyczny
- Do kiedy maseczki będą obowiązkowe? Co grozi za brak maseczki?
- Jak bezpiecznie mierzyć ubrania w przymierzalniach?
- Ile osób naprawdę umarło z powodu epidemii?
- W Polce jest mniej udarów mózgu - ale to nie oznacza nic dobrego
Porady eksperta