Eksperci alarmują. Coraz więcej Polaków sprzeciwia się pobraniu narządów
Nie chcą oddawać narządów nie tylko po śmierci, ale też za życia - to coraz powszechniejsze podejście Polaków do kwestii transplantacji. Eksperci zauważają niepokojący trend i przypominają, że oddawanie narządów nie przynosi żadnej szkody dawcy, a jest kluczowe dla medycyny i ratowania życia. Już jutro odbędzie się konferencja z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji w Parlamencie RP, podczas której ten temat zostanie poruszony. Wydarzenie będzie można śledzić online.
Fundacja Transplantacja LIVERstrong jest pomysłodawcą i współorganizatorem drugiej konferencji z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji w Parlamencie RP. Wydarzenie będzie poświęcone obecnemu kryzysowi dawstwa organów i próbie znalezienia realnych rozwiązań, aby temu przeciwdziałać. Serwis Poradnik Zdrowie objął je patronatem medialnym.
Kiedy konferencja z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji?
Prezes Fundacji Transplantacja LIVERstrong, który ponad 20 lat temu przeszedł przeszczep wątroby oraz brat pacjenta ponad 21 lat po pierwszej transplantacji nerki, wychodzą z inicjatywą poważnej i konstruktywnej dyskusji. Zaproszono do niej wielu ekspertów i specjalistów z obszaru transplantologii, licząc na swoisty przełom w podejściu wszystkich zainteresowanych podmiotów do problemu aktualnego kryzysu dawstwa organów, a także do wieloletnich statystyk w tym obszarze, które plasują Polskę w ogonie rankingu krajów europejskich.
Niepokojący jest też rosnący odsetek sprzeciwów rodzin potencjalnych dawców. Stąd też wzięły się propozycje tematu debaty:
- Jak zwiększyć liczbę przeszczepień w Polsce?
- W jaki sposób osiągnąć wyniki wiodących krajów w tym zakresie?
- Model hiszpański, chorwacki? A może stworzyć "model polski" jako nowy model wzorcowy?
Konferencja odbędzie się w senacie RP w sali obrad, 26 stycznia 2023 roku w godzinach 10:00 15:00 i zakończona będzie uroczystym obiadem w Restauracji Sejmowej.
Wydarzenie będzie można obejrzeć online na stronach senatu RP.