E-recepta transgraniczna ułatwi życie na wakacjach. Ale są warunki

2023-06-27 9:48

Chciałoby się rzec, że podróże to sama przyjemność, ale nie zawsze tak jest. Może się zdarzyć, że zachorujemy lub po prostu „zabierzemy ze sobą” nasze dotychczasowe dolegliwości. Dzięki e-receptom transgranicznym na pewno będzie łatwiej wykupić potrzebne leki. Są jednak pewne warunki.

E-recepta transgraniczna ułatwi życie na wakacjach. Ale są warunki
Autor: GettyImages E-recepta transgraniczna ułatwi życie na wakacjach. Ale są warunki

E-recepty transgraniczne - jak realizować receptę za granicą?

E-recepty działają również poza granicami Polski. Jednak nie wszędzie będziemy mieć możliwość zrealizowania e-recepty transgranicznej. Są pewne ograniczenia, dotyczące krajów realizujących ten rodzaj recept, jak również dotyczące niektórych preparatów, które na taką receptę nie mogą być wydane.

Największym mankamentem dla wielu pacjentów będą niewątpliwie ceny: za pomocą e-recepty transgranicznej możemy wykupić lek po cenie nominalnej, bez refundacji. Jest też dobra wiadomość: o refundację można postarać się później. Jak, gdzie, kiedy i kto może realizować za granicą e-receptę transgraniczną? Wszystko wyjaśniamy. 

Poradnik Zdrowie teleporada

Leki na wakacjach. Gdzie można korzystać z e-recepty za granicą

E-recepty zyskały uznanie w oczach pacjentów. Nie gubią się, mogą być wystawione podczas teleporady, można zamówić je samodzielnie przez Internetowe Konto Pacjenta. Wystarczy kod recepty i PESEL pacjenta, co sprawia, że - będąc w Polsce! - możemy też kogoś poprosić o zakup, bez konieczności przekazywania papierowej wersji dokumentu.

Możliwość korzystania z e-recepty za granicą stanowi kolejne ułatwienie, szczególnie w trakcie wakacyjnych podróży. Niestety, na ten moment e-receptę transgraniczną można realizować tylko w pięciu krajach. W jakich krajach Polacy mogą realizować recepty transgraniczne? Są to: Chorwacja, Czechy, Estonia, Finlandia, Hiszpania (uwaga: są miejscami wyjątki w tym kraju).

Jak aktywować e-recepty transgraniczne

Jeśli chcemy, żeby „krajowa” recepta stała się transgraniczną, należy to zaznaczyć w odpowiedni sposób w Internetowym Koncie Pacjenta. W zakładce "Uprawnienia" należy wybrać opcję "Wyraź zgodę na obsługę e-recept za granicą”.

Należy zaznaczyć kraje, w których chcemy mieć możliwość skorzystania z e-recept. Niezbędne przy tym jest wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.

Co można wykupić za pomocą e-recepty transgranicznej? Leki oznaczone Rp – wydawane z przepisu lekarza oraz leki OTC – wydawane bez przepisu lekarza.

Kto może korzystać z e-recepty transgranicznej? 

E-receptę transgraniczną można wystawiać wyłącznie dla pacjentów pełnoletnich. Co z dziećmi, które mogą potrzebować wykupienia leków za granicą? Dla nich możliwe jest wystawienie recepty transgranicznej, ale włącznie w formie papierowej.

Co istotne, nawet w krajach, których system jest zintegrowany z polskim, nie każda apteka obsługuje e-recepty transgraniczne. Niezbędne przy wykupie leków będzie okazanie dokumentu ze zdjęciem. Obowiązkiem farmaceuty jest przedstawienie informacji o przepisach dotyczących przetwarzania danych osobowych w danym kraju, na które pacjent musi wyrazić zgodę.

Jakie leki można wykupić za granicą?

Co ważne, nie wszystkie leki można wykupić za pomocą e-recepty transgranicznej. Nie otrzymamy na tej podstawie w zagranicznej aptece:

  • Środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego
  • Leków oznaczanych Rpz (wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania)
  • Leków psychotropowych
  • Leków odurzających
  • Leków recepturowych
  • Wyrobów medycznych

Recepty na powyżej wymienione leki i środki, można realizować w Polsce.

Czego jeszcze nie można zrobić w przypadku recepty transgranicznej? Nie można dzielić recepty transgranicznej - jeśli na stanie nie ma jakiegoś leku, nie będziemy mogli po niego wrócić, jeśli zrealizujemy chociaż część recepty.

E-recepta transgraniczna - refundacja

Wykupując leki za granicą na podstawie e-recepty transgranicznej, nie można też skorzystać z refundacji. W Polsce można później złożyć wniosek do NFZ o refundację recepty, podając 44 cyfry widoczne pod kodem kreskowym recepty w formacie PDF.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki