Dziś ruszają szczepienia uzupełniające przeciw COVID-19 dla grupy zero. Kto jest na liście?
Od 8 marca 2021 roku wznowiono szczepienia uzupełniające z grupy tzw. „zero”. Pacjenci mają otrzymać pierwszą dawkę do 21 marca 2021. Dla tej grupy przeznaczony jest preparat opracowany przez szwedzko-brytyjski koncern AstraZeneca we współpracy z naukowcami Uniwersytetu Oksfordzkiego.
27 grudnia 2020 roku ruszył Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19. Osoby zakwalifikowane do grupy „zero” były szczepione preparatem Comirnaty (wyprodukowanym przez koncern Pfizer i BioNtech). Szczepionka ta była podawana w dwóch dawkach. Nie wszyscy pacjenci z tej grupy zostali jednak zaszczepieni. W związku z tym 8 marca rozpoczęto uzupełniający proces szczepień. Kto może w tej grupie skorzystać ze szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2?
Osoby zakwalifikowane do grupy zero
Zgodnie z obowiązującymi przepisami do grupy zero zakwalifikowano:
1. Personel medyczny zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym:
- lekarzy
- pielęgniarki
- położne
- ratowników medycznych
- fizjoterapeutów
- techników farmaceutycznych zatrudnionych w aptekach
2. Personel niemedyczny:
- pracowników administracji
- personel pomocniczy (niezależnie od formy zatrudnienia) oraz wolontariuszy i stażystów
- pracowników księgowości w szpitalu
- pracowników firm współpracujących z placówką medyczną m.in. dostawcy czy pracownicy ochrony
3. Opiekunów ustawowych dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży w przypadku, gdy przewidywany pobyt tych dzieci w szpitalu jest dłuższy niż przyjęty czas uodpornienia osoby na zakażenie SARS-CoV-2 w przypadku podania szczepionki.
4. Nauczycieli akademickich, doktorantów i studentów kierunków medycznych, którzy mają kontakt podczas zajęć z pacjentami lub z biologicznym materiałem zakaźnym.
5. Pracowników opieki społecznej oraz pracowników zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym i przewlekle chorym w myśl ustawy z 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (art. 67 i 69).
6. Urzędowych lekarzy weterynarii lub osoby zatrudnione w Inspekcji Weterynaryjnej, które prowadzą kontrolę na fermach norek i zajmują się zwalczaniem występujących tam ognisk zakażenia SARS-CoV-2.
Pacjenci mają otrzymać pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 w ciągu dwóch tygodni. - Chcielibyśmy, żeby do 21 marca wszystkie osoby, które w grupie zero się znajdują, a jeszcze nie otrzymały szczepionki, zostały zaszczepione. Wszystkie te osoby będą szczepione szczepionką firmy AstraZeneca – poinformował szef KRPM i pełnomocnik ds. szczepień Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej, która odbyła się 4 marca br.
Ilu lekarzy zostało już zaszczepionych w Polsce?
Z informacji podanych przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, ok. 120 tys. lekarzy (80 proc.) zostało już zaszczepionych i ok. 150 tys. pielęgniarek. Dane lutowego zestawienia Naczelnej Izby Lekarskiej w Polsce pokazują, że obecnie 137,3 tys. lekarzy oraz 37,5 tys. lekarzy dentystów posiada prawo wykonywania zawodu. Natomiast, jak wynika ze statystyk Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, na koniec 2020 roku w Polsce było zatrudnionych 230,4 tys. pielęgniarek i 28,2 tys. położnych.
Źródło: PAP