Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca - 14 lutego to nie tylko walentynki!
14 lutego to wyjątkowy dzień i to nie tylko ze względu na walentynki. To również Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca, w którym powinno się zwrócić uwagę także na małych pacjentów i ich serduszka.
Ktoś kiedyś powiedział, że mieć dziecko to jak otrzymać drugie życie. To jak możliwość obserwowania z boku, jak wzrasta to, czemu sami daliśmy początek. Nic nie może się z tym równać. Duma i radość, z jaką przyjmuje się każde kolejne chwile, nawet jeśli bywają trudne, rekompensuje wszystkie nieprzespane noce świata.
14 lutego - Dzień wiedzy o wrodzonych wadach serca
Dla większości walentynki to dzień zakochanych par. Dzień, w którym planuje się kolacje przy świecach, oczekuje miłosnych deklaracji i wypraw w świat romantycznych uczuć. Ale gdy w życiu pojawia się dziecko – nic nie jest już takie samo. Nagle okazuje się, że ta drobna istota wstrząsa całym światem i stawia wszystko na głowie, i że zagarnia dla siebie nawet taki dzień, jak walentynki!
Bo nie sposób zignorować dziecko, gdy mowa o naszych najukochańszych. Romantyczne kolacje przeistaczają się w ucztę wśród kolorowych słodkości z posypką z cukrowych serduszek. Wyznaniom miłosnym i uściskom nie ma końca – zresztą tak jak codziennie. Bo każdy dzień z dzieckiem to miłosna przygoda, która wyciska łzy szczęścia i rozpiera serce zachwytem. A wszystko za sprawą tego jednego, maleńkiego, bijącego serduszka. Gdyby nie ono, życie zupełnie straciłoby sens.
Ktoś kiedyś powiedział, że nie da się przeżyć życia dwa razy. To nieprawda. Każdy rodzic wie, że podpatrywanie i pilnowanie dziecka to jak przeżywanie na nowo już znanych nam rzeczy. Pokazywanie, uczenie, wprowadzanie dziecka w świat to przygoda, z którą nic innego nie może się równać. Dlatego gdy to małe serduszko jest słabe, cały nasz świat ogarnia chaos. Jak znieść myśl o tym, że możemy nie mieć wcale magicznej mocy? Tej, która mogła działać cuda! Tej, która leczyła każdy ból i każdą ranę! Jak to możliwe, że jesteśmy bezsilni, bezradni, zagubieni? My, rodzice, nie potrafimy naprawić serduszka naszego ukochanego dziecka.
Materiały prasoweWrodzone wady serca u dzieci
W polskich szpitalach rocznie rodzi się około 4 tysiące dzieci z wadami serca – to aż dziesięcioro dziennie. W wykrywaniu i leczeniu tych wad pomaga Fundacja Serce Dziecka. To ona kupuje inkubatory i specjalistyczny sprzęt, finansuje leczenie i wspiera emocjonalnie małego pacjenta i jego rodzinę.
W 1999 roku 14 lutego został ustanowiony Dniem Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca. Nie bez powodu. Przecież w tym dniu maleńkie serduszka biją najmocniej, gdy sięgają po kolejne czekoladowe serca i mówią mamie, że jest najwspanialszą „piekarką” na świecie! Chciałby się co roku przeżywać takie walentynki - pełne uśmiechu, radości i niczym nieskrępowanej, czekoladowej uczty. Czym byłyby walentynki bez tego małego serduszka? Czym byłoby życie matki i ojca bez dziecka?
Co roku w Dzień Świętego Walentego ofiarowujemy swoje serca drugiej osobie i nieważne, czy jest to nasza ukochana żona, cudowny mężczyzna, czy dziecko. Dajemy to, co płynie wprost z naszych serc – miłość, ciepło, uśmiech. Ktoś kiedyś powiedział, że nie można uszczęśliwić wszystkich, ale każdy możne uszczęśliwić jedną osobę. To nieprawda. Wspierając Fundację Serce Dziecka, dajesz szansę na szczęście nie tylko maleńkiemu serduszku, ale także jego rodzicom i bliskim. Przekazując 1% podatku możesz odmienić los wielu osób i naprawić wiele serc.
Mówimy ci o tym dzisiaj, bo dziś jest ten dzień w roku, gdy o sercu myśli się wyjątkowo dużo. Również dzisiaj Fundacja Serce Dziecka przekazuje dwa inkubatory o wartości stu tysięcy złotych, na Oddział Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku. Dzięki temu maleńkie serduszka będą mogły spokojnie czekać na operacje.
Ktoś kiedyś powiedział, że nic nie dzieje się z przypadku, że każda rzecz ma swój powód. Może to prawda? Może wcale nie bez powodu czytasz ten tekst? Może to nie przypadek i może już teraz wiesz, że w te walentynki ofiarujesz swoje serce więcej niż jednej osobie?
Porady eksperta