Dziecko śliniło się i wymiotowało. Lekarze przeżyli szok, gdy odkryli, co było przyczyną

2022-09-21 14:55

Zmartwiona mama przywiozła na oddział ratunkowy swoją 9-miesięczną córeczkę, która śliniła się i wymiotowała. Lekarze mieli wstępne podejrzenie, że niemowlę mogło połknąć ciało obce. Dzięki badaniu endoskopowemu udało się ustalić dokładną przyczynę dolegliwości.

Niemowlę w szpitalu
Autor: Getty Images

Mama była zaniepokojona tym, że jej 9-miesięczna córeczka dostała ślinotoku, a później zaczęła wymiotować. Dziecko nie chciało też przyjmować płynów. Kobieta postanowiła, że czym prędzej zawiezie dziecko do szpitala Regency Specalist Hospital w Masai w malezyjskim stanie Johor. Na oddziale ratunkowym lekarze zaczęli analizować, co mogłoby wywoływać te dolegliwości u dziewczynki. Wysunęli hipotezę, że powodem może być ciało obce, które utknęło w przełyku.

Najpierw dziecku zrobiono rentgen, ale ku zdziwieniu lekarzy nic nie wykazało. Wspólnie podjęli decyzję o wykonaniu endoskopii. Dopiero wyniki tego badania ujawniły całą prawdę. Okazało się, że 9-miesięczna dziewczynka połknęła malutką naklejkę w kształcie gwiazdki, która stanowiła zagrożenie dla jej zdrowia i życia. Przez to, że ta rzecz była niewielkich rozmiarów nie była po prostu widoczna na zdjęciu RTG. Na szczęście wszystko przebiegło pomyślnie - lekarzom udało się sprawnie usunąć naklejkę.

Pierwsza pomoc u niemowlaka – zachłyśnięcie lub zakrztu

Dziecko połknęło ciało obce. Ratownicy ostrzegają

O tym przypadku zrobiło się głośno za pomocą mediów społecznościowych. Wpis, o tym, że 9-miesięczne niemowlę połknęło naklejkę, ukazał się na profilu "Caduceus EM & Critical Care FOAM" na Facebooku. Później został udostępniony przez specjalistów z grupy "Ratownictwo Medyczne – łączy nas wspólna pasja". W nawiązaniu do tej sytuacji ratownicy ostrzegają, że "każdego roku aspiracja cała obcego jest przyczyną około 3000 zgonów, a 90 proc. dotyczy dzieci poniżej 4. roku życia".

"U dzieci poniżej 6 mies. ż. najczęstszą przyczyną jest tzw. pomoc rodzeństwa w karmieniu dziecka. Najczęściej ciało obce to orzeszki, rodzynki, winogrona, parówki, nasiona słonecznika itp." – czytamy w poście.

Wśród objawów zadławienia wymienia się m.in. duszność wydechową, kaszel oraz stridor tzw. świst krtaniowy lub szmer krtaniowy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki