Dzieci tyją po antybiotykach? Zaskakująca przyczyna otyłości u dzieci
Otyłość, szczególnie wśród dzieci i młodzieży to jeden z istotnych problemów, jeśli chodzi o zdrowie publiczne. Perspektywy nie są optymistyczne: dzieci z otyłością jest coraz więcej, a to oznacza poważne konsekwencje dla zdrowia na resztę życia. Dlaczego dzieci są coraz grubsze? Okazuje się, że jedną z przyczyn otyłości może być stosowanie antybiotyków we wczesnym dzieciństwie.

Antybiotyki przed 2 r.ż.? Większa masa ciała w dzieciństwie
Przyjmowanie antybiotyków w ciągu pierwszych dwóch lat życia wiąże się z wyższym wskaźnikiem masy ciała (BMI) w dzieciństwie – ogłoszono podczas konferencji Pediatric Academic Societies 2025 w Honolulu (USA).
Antybiotyki są podawane większości dzieci w ciągu pierwszych dwóch lat życia. Około jedna czwarta jest narażona na antybiotyki w czasie ciąży, a jedna trzecia - w czasie porodu drogami natury.
Ryzyko otyłości po stosowaniu antybiotyków u dzieci
Jak wykazali naukowcy z Uniwersytetu w Oulu (Finlandia), dzieci narażone na antybiotyki w ciągu pierwszych dwóch lat życia miały o 0,067 wyższe BMI, o 9 proc. wyższe ryzyko nadwagi i o 20 proc. wyższe ryzyko otyłości w porównaniu z rówieśnikami tej samej płci, którym antybiotyków nie podawano.
Autorzy nie znaleźli korelacji pomiędzy BMI a stosowaniem antybiotyków przed ciążą, w trakcie ciąży lub przy urodzeniu.
Badanie objęło 33 095 dzieci urodzonych w Finlandii drogami natury - chodziło o sprawdzenie, czy antybiotyki przed ciążą, w okresie okołoporodowym i po ciąży były związane z wyższym BMI w wieku dwóch i dwunastu lat.
Najczęstsze objawy IBS - zespołu jelita drażliwego
- Narażenie na antybiotyki w ciągu pierwszych dwóch lat życia ma silniejszy związek z przyrostem masy ciała w dzieciństwie niż narażenie w czasie ciąży lub w innych wczesnych okresach.
— powiedziała autorka prezentacji, dr Sofia Ainonen z Uniwersytetu w Oulu.
- Lekarze muszą być ostrożni, przepisując antybiotyki małym dzieciom, zwłaszcza niepotrzebne antybiotyki na infekcje górnych dróg oddechowych.
Otyłość dziecięca stanowi coraz większe wyzwanie na całym świecie – w roku 2022 zdiagnozowano ją u ponad 159 milionów dzieci w wieku szkolnym.
