Dwóch chorych dostało nową szansę dzięki "podzielonej wątrobie". Pierwszy taki przeszczep w Polsce
Polscy lekarze dokonali przełomowej transplantacji. Przeszczepili wątrobę pobraną od zmarłego dawcy, podzieloną dla dwóch dorosłych biorców. To pierwszy taki przeszczep w Polsce.
Przełomowa operacja odbyła się w Katedrze Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby i została wykonana przez zespół profesora Michała Grąta, który jest najmłodszym kierownikiem kliniki chirurgicznej w kraju.
Zabieg polegał na podziale narządu pobranego od zmarłego dawcy i przeszczepieniu go dwóm biorcom. Prawa część wątroby przeznaczona była dla jednego biorcy, a lewa - dla drugiego. Takie przeszczepy dają nadzieję na zwiększenie liczby transplantacji. Przeszczepianie podzielonych wątrób może być sposobem na rozwiązanie problemu niewystarczającej liczby narządów do przeszczepów.
Metoda ta stanowi również szansę na przeszczepienie wątroby dla chorych o niewielkiej masie ciała. Dla takich osób okres oczekiwania na przeszczepienie, i związane z nim ryzyko śmiertelności, jest znacząco wydłużone. W przypadku przeszczepu podzielonego narządu, jedna wątroba pobrana od zmarłego dawcy może uratować życie dwóch osób.
W przypadku tej operacji, oba fragmenty wątroby podjęły funkcję po przeszczepieniu. Biorcy są w dobry stanie, a zabieg obył się bez powikłań.
W operacji brało udział prawie 30 osób
Przeszczep wątroby podzielonej na dwóch biorców to bardzo zaawansowana operacja, która wymaga naprawdę wykwalifikowanej kadry specjalistów. W skład zespołu profesora Michała Grąta weszło aż 15 chirurgów, 2 anestezjologów, 1 radiolog, 5 instrumentariuszek, 4 anestetyczki.