Dwie choroby mogą uszkodzić serce już 28 lat wcześniej. Proste badanie na NFZ pomoże
Naukowcy z Northwestern University w Chicago wskazują, że osoby borykające się z cukrzycą typu 2 i przewlekłą chorobą nerek są znacznie bardziej narażone na problemy z sercem. Badacze twierdzą, że nowe odkrycie pozwala znacznie wcześniej ocenić czynniki ryzyka.
Podczas spotkania American Heart Association w Chicago omówiono najnowsze wyniki badań, z których wynika, że w przypadku jednej grupy pacjentów już 28 lat wcześniej można przewidzieć problemy natury kardiologicznej.
Cukrzyca i chore nerki - zagrożenie dla serca
W celu przeprowadzenia analizy naukowcy wykorzystali dane pochodzące z federalnego badania z lat 2011-2020. W ten sposób stworzyli profile ryzyka sercowo-naczyniowego dla pacjentów z cukrzycą i chorobą nerek, a także dla osób, które borykają się z obiema przypadłościami jednocześnie.
Badacze wskazali, że to właśnie choroba nerek oraz cukrzyca typu 2 stanowią dwa z czterech składników tzw. zespołu sercowo-naczyniowego-nerkowo-metabolicznego (CKM). Natomiast American Heart Association wyjaśnia, że ryzyko zdrowotne wynika z wzajemnego oddziaływania pomiędzy problemami z nerkami, cukrzycą, otyłością i chorobami serca.
Wyniki badań wskazują, że już przewlekła choroba nerek sprawia, że ryzyko rozwoju choroby serca wzrasta. A problemy kardiologiczne mogą wystąpić osiem lat wcześniej, aniżeli w przypadku zdrowych osób.
Podobne dane pozyskano na temat powiązania cukrzycy typu 2 z ryzykiem choroby serca. Okazuje się, że diabetycy już 10 lat wcześniej mogą doświadczyć pierwszych problemów z sercem w porównaniu do osób bez cukrzycy.
Niestety autorzy badań dostrzegli coś jeszcze. Otóż kiedy dana osoba choruje jednocześnie na cukrzycę typu 2 oraz przewlekłą chorobę nerek to ryzyko problemów kardiologicznych wrasta jeszcze bardziej.
Choroby serca jeszcze przed 40-tką. Powodem cukrzyca i nerki
Główna autorka badania Vaishnavi Krishnan, badaczka z Northwestern University w Chicago oraz studentka medycyny w Boston University School of Medicine wyjaśnia, że dzięki nowemu odkryciu łatwiej ocenić kombinację czynników ryzyka chorób serca. To z kolei sprawia, że lekarze pozyskają nową wiedzę, dzięki której będą w stanie przewidzieć wysokie ryzyko chorób układu krążenia oraz ocenić kiedy mogą pojawić się pierwsze problemy.
Na przykład, jeśli ktoś ma granicznie podwyższone ciśnienie krwi, poziom glukozy i/lub upośledzoną funkcję nerek, ale nie ma jeszcze nadciśnienia, cukrzycy ani przewlekłej choroby nerek, jego ryzyko może nie zostać rozpoznane
- wyjaśnia Vaishnavi Krishnan.
Z ustaleń badawczych przedstawionych podczas spotkania naukowego wynika, że w przypadku kobiet chorujących na cukrzycę typu 2 oraz przewlekłą chorobę nerek ryzyko wystąpienia chorób serca pojawia się już od 42 roku życia. Natomiast w przypadku mężczyzn znacznie wcześniej, a mianowicie już po skończeniu 35 lat.
Autorzy badań podkreślają, że to odpowiednio 26 i 28 lat wcześniej w porównaniu z osobami bez tych dwóch problemów zdrowotnych.
To wczesny krok w procesie zrozumienia, jak działa model ryzyka
- powiedziała badaczka dr Sadiya Khan, profesor epidemiologii sercowo-naczyniowej i profesorem nadzwyczajnym kardiologii, nauk społecznych i medycyny zapobiegawczej w Northwestern School of Medicine.
Zaznaczamy jednak, że ze względu na fakt, iż były to informacje przedstawione wyłącznie na spotkaniu AHA, na wyciąganie wniosków trzeba jeszcze zaczekać, aż badania zostaną opublikowane na łamach recenzowanego czasopisma naukowego.
Czy cukrzyca wyjdzie z badania krwi?
Cukrzyca typu 2 przez lekarzy bywa nazywana cichym zabójcą właśnie dlatego, że przez lata nie daje żadnych objawów. Cichy rozwój choroby sprawia, że z czasem zaczyna cierpieć cały organizm. Dlatego Polskie Towarzystwo Diabetologiczne oraz szereg innych lekarzy apeluje, aby badać krew nawet jeżeli nic nam nie dolega.
Badanie poziomu cukru we krwi na NFZ jest możliwe, wystarczy poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie. Jeśli jednak chcemy zrobić to samodzielnie, to w prywatnych laboratoriach zapłacimy kilkanaście złotych.
Przypominamy, że normy poziomu cukru we krwi na czczo to wartość d 70 do 99 mg/dL. Stan przedcukrzycowy to wynik od 100 do 125 mg/dL. Cukrzyca zaczyna się powyżej 126 mg/dL w co najmniej dwóch pomiarach.
Wbrew pozorom to bardzo ważne badanie, które może uratować życie. Stale utrzymujący się wysoki poziom glikemii przyczynia się m.in. do uszkodzeń naczyń krwionośnych. Nieleczona cukrzyca uszkadza nerki i prowadzi do niewydolności.
Nefropatia cukrzycowa tak jak sama cukrzyca typu 2 przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Stąd tak ważne jest, aby diabetycy regularnie wykonywali badania moczu oceniające stężenie glukozy.