Dwa znane leki mogą wywoływać myśli samobójcze? Trwają badania
Europejska Agencja Leków (EMA) sprawdza, czy lek przeciwcukrzycowy Ozempic zawierający semaglutyd oraz lek odchudzający Saxenda z liraglutydem mogą powodować myśli o samobójstwie lub samookaleczeniu. Jak informuje agencja Reuters, zgłoszenie o takim możliwym efekcie niepożądanym działania tych leków wpłynęło od Islandzkiej Agencji Leków.
Islandzka Agencja Leków poinformowała, że jak dotąd odnotowano dwa przypadki myśli samobójczych u osób stosujących lek z semaglutydem i jeden przypadek pacjenta stosującego liraglutyd, myślącego o samookaleczeniu. Islandzka agencja nie odpowiedziała na prośby agencji Reuters o szczegóły.
W oświadczeniu wydanym przez firmę Novo Nordisk, producenta obu leków napisano, że bezpieczeństwo pacjentów jest najwyższym priorytetem, a firma bardzo poważnie traktuje wszystkie zgłoszenia dotyczące zdarzeń niepożądanych. W oświadczeniu można przeczytać, że jak dotąd własne monitorowanie bezpieczeństwa nie wykazało „związku przyczynowego” między myślami o samookaleczeniu a lekami.
Leki poddano badaniom kilka tygodni po tym, jak EMA ostrzegła o możliwym związku między stosowaniem semaglutydu a rakiem tarczycy.
Myśli samobójcze po lekach? Podobne zgłoszenia były już wcześniej
Zgodnie z informacjami zawartymi w FDA Adverse Event Reporting System (FAERS), czyli publicznym systemie zgłaszania zdarzeń niepożądanych amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków, od 2018 roku odnotowano co najmniej 60 zgłoszeń dotyczących myśli samobójczych od pacjentów przyjmujących semaglutyd lub pracowników służby zdrowia.
Od 2010 roku FAERS otrzymał co najmniej 70 takich zgłoszeń dotyczących liraglutydu. Jak jednak zaznaczyli przedstawiciele FDA, informacje zawarte w raportach nie zostały zweryfikowane, a istnienie raportu nie jest dowodem związku przyczynowego.
Jak podał PAP, badania Europejskiej Agencji Leków skupiają się na lekach zawierających semaglutyd lub liraglutyd. Agencja zauważa, że instrukcje dotyczące przepisywania innego, popularnego w USA (niedostępnego w Polsce i w większości innych krajów UE) leku z semaglutydem przeznaczonego do odchudzania zalecają monitorowanie pacjentów pod kątem myśli lub zachowań samobójczych. Lek ten zawiera semaglutyd w wyższej dawce.
Jak podaje PAP, potencjalny związek myśli samobójczych związanych z lekami odchudzającymi już wcześniej udaremnił próby opracowania potencjalnie skutecznych leków odchudzających. Było tak m.in. w przypadku rimonabantu, który który nigdy nie uzyskał aprobaty w USA, a z Europy został wycofany po tym, jak powiązano go z myślami samobójczymi.
Mechanizm działania leku opierał się na jego działaniu na części układu nerwowego, które regulują apetyt. Jak podano, nowe leki odchudzające regulują apetyt, naśladując hormon jelitowy, a nie bezpośrednio ingerują w chemię mózgu.
Badania trwają. Co, jeśli związek się potwierdzi?
Jak oświadczeniu podano, że Europejska Agencja Leków rozważy, czy czynności sprawdzające należy rozszerzyć na inne leki z tej samej klasy (znane jako agoniści receptora GLP-1). Trwające badanie EMA dotyczące raka tarczycy obejmuje bowiem wszystkie leki działające na GLP-1. Jak stwierdziła prof. Penny Ward z Kings College London, ekspert ds. monitorowania bezpieczeństwa leków w UE, najbardziej prawdopodobnym wynikiem dochodzenia byłaby zmiana etykiety leku w UE, aby zawierała ostrzeżenie o możliwości występowania myśli samobójczych.