Dwa objawy raka płuca, których nigdy nie wolno ignorować. Nietypowa flegma to jeden z nich
Rak płuca to najczęstszy nowotwór złośliwy. Zwykle wykrywany jest zbyt późno, dlatego śmiertelność z jego powodu ciągle jest bardzo wysoka. Istnieją jednak objawy, które pozwalają wykryć go we wczesnym stadium zaawansowania. Dwa z nich występują szczególnie często - jeśli masz któryś z nich, nie wahaj się skontaktować z lekarzem.
Z powodu raka płuca co roku w Polsce umiera ponad 20 tys. osób. Podobna jest liczba nowych zachorowań - diagnozę tę rocznie słyszy 23 tys. Polaków. To nie tylko najczęstszy nowotwór, ale również największy zabójca znany onkologom - a jego leczenie to jedno z największych wyzwań dla lekarzy.
W naszym kraju pięć lat po diagnozie tej choroby przeżywa niewiele ponad 10 proc. chorych. Wynika to głównie z faktu, że rak płuca bardzo często zostaje rozpoznany zbyt późno.
Dwa najczęstsze sygnały ostrzegawcze raka płuca często ignorujemy
Guz w płucu może rosnąć przez wiele lat, niepostrzeżenie, nie dając oczywistych symptomów alarmowych - aż w końcu jest zbyt późno na to, by bezpiecznie go usunąć. Często zdarza się jednak, że rak płuca daje objawy, które chory zwyczajnie lekceważy, przypisując je przedłużającej się infekcji, suchemu powietrzu w pomieszczeniu lub alergii.
Ignorują je zwłaszcza osoby, które nie palą papierosów (jak wiadomo, główną przyczyną tego nowotworu jest bowiem palenie tytoniu). To błąd - alarmują eksperci. I ostrzegają, że w przypadku raka płuca bardzo ważne jest zwracanie uwagi na początkowe jego objawy, którymi mogą być kaszel oraz towarzysze mu odkrztuszanie flegmy.
Zgodnie z Lung Cancer Foundation of America objawem alarmowym jest uporczywy kaszel, który nie mija po kilku tygodniach i może przekształcić się w kaszel przewlekły. Kaszel ten może być suchy, duszący, może mu też towarzyszyć odkrztuszanie śluzu lub flegmy. U palaczy niepokój powinna wzbudzić zmiana charakteru kaszlu (np. jego częstotliwości).
Bardzo ważny jest również kolor odkrztuszanej wydzieliny: różowa albo rdzawa świadczy o obecności krwi - taki objaw zawsze wymaga sprawdzenia jego przyczyny. Odkrztuszanie krwi lub krwawej wydzieliny to również jeden z najczęstszych objawów raka płuca.
Pozostałe objawy raka płuca
Oprócz kaszlu i podbarwionej wydzieliny rak płuca może dawać również inne objawy. Należą do nich:
- duszność
- niewyjaśnione zmęczenie
- utrata wagi
- ból odczuwany w klatce piersiowej w trakcie kaszlu lub oddychania
- chrypka
- nawracające infekcje dolnych dróg oddechowych
- opadanie powieki (tzw. zespół Hornera, towarzyszący guzowi Pancoasta)
- świszczący oddech
- brak apetytu
- gorsza tolerancja wysiłku
- zespoły paranowotworowe, np. osłabienie mięśni rąk i niemożność uniesienia ich do góry (zespół miasteniczny Lamberta-Eatona).
W jaki sposób diagnozowany i leczony jest rak płuca?
Jeśli masz objawy mogące wskazywać na raka płuca, skontaktuj się z lekarzem POZ, który przeprowadzi dokładny wywiad i zleci badania krwi (w tym morfologię) i badanie moczu, a także badania obrazowe - RTG klatki piersiowej lub niskodawkową tomografię komputerową.
Jeśli ich wyniki pokażą zmiany w płucach, lekarz skieruje cię do specjalisty pulmonologa lub onkologa, którzy poprowadzą dalszą diagnostykę, w tym stopień zaawansowania raka płuca, jego typ i podtyp. Badaniem, które na to pozwala, jest bronchoskopia - endoskopowa ocena dróg oddechowych (za pomocą specjalnego urządzenia wprowadzanego przez usta lub nos), konieczne jest również pobranie tkanki do badania histopatologicznego (biopsja), dzięki któremu można ocenić rodzaj raka - czy jest to rak drobnokomórkowy płuca, czy rak niedrobnokomórkowy.
Metody leczenia raka płuca zależą od jego typu, stopnia zaawansowania oraz ogólnego stanu zdrowia. W przypadku raka niedrobnokomórkowego możliwa jest resekcja guza lub leczenie paliatywne (u osób z zaawansowanym nowotworem), z kolei w przypadku raka drobnokomórkowego podstawą leczenia jest chemioterapia. W terapii raka płuc stosuje się również m.in. immunoterapię i leczenie celowane.