Duże śniadanie i skromna kolacja receptą na odchudzanie? Zdziwisz się
Dotychczas sądzono, że jedzenie większych śniadań i mniejszych kolacji pozytywnie wpływa na odchudzanie. Nowe badanie wykazało, że chociaż względna wielkość śniadania i kolacji wpływa na poziom apetytu, nie ma ona wpływu na metabolizm.
Aby zbadać związek między wielkością śniadania i kolacji a ich wpływem na głód, zespół naukowców z Uniwersytetów w Aberdeen i Surrey przeprowadził badanie na zdrowych ludziach z nadwagą. Uczestnicy zobowiązani byli do utrzymania dwóch diet, każdą przez cztery tygodnie. Jedna z nich polegała na jedzeniu dużego śniadania i małej kolacji, a druga odwrotnie - na jedzeniu małego śniadania i dużej kolacji. Oba posiłki były tej samej wielkości.
"Zapewniliśmy wszystkie posiłki, dzięki czemu dokładnie wiedzieliśmy, ile kalorii spożywają uczestnicy badania. Zmierzyliśmy metabolizm uczestników, w tym monitorowaliśmy liczbę spalonych kalorii" - podkreślają badacze. Wynik okazał się zaskakujący.
Naukowcy obalili ten popularny mit
Najnowsze badania wskazują, że pora dnia, w której spożywasz największy posiłek, nie jest tak ważna dla utraty wagi, jak wcześniej sądzono.
„Przewidywaliśmy, że obfite śniadanie i mała kolacja zwiększą spalone kalorie i utratę wagi. Zamiast tego wyniki eksperymentu nie wykazały różnic w masie ciała ani żadnych biologicznych miarach zużycia energii między dwoma wzorcami posiłków” – podkreślają naukowcy.
Ponadto nie było również różnic w dziennym poziomie glukozy we krwi, insuliny i lipidów. Jedyną różnicą była zmiana w zgłaszanym przez ochotników badania poczuciu głodu i powiązanych z nim czynnikach, takich jak ilość jedzenia, które chcieli zjeść.
Schemat posiłków składający się z dużego śniadania i małej kolacji powodował, że uczestnicy zgłaszali mniejsze uczucie głodu w ciągu dnia, co może okazać się pomocne osobom, które chcą sięgać po posiłki w mniejszych ilościach.
Kalkulator BMI
Do sprawdzenia prawidłowej wagi (a także wzrostu i obwodu głowy) dzieci do lat 18 używane są siatki centylowe, określające czy dziecko rośnie proporcjonalnie do wieku.