"Duchowość w medycynie" i "Biblia - rola w kulturze". Tak będą wyglądać studia lekarskie na KUL

2023-02-13 16:30

Jesienią 2023 roku Katolicki Uniwersytet Lubelski w poczet swojego programu edukacyjnego włączy kierunek lekarski. Właśnie opublikowano listę przedmiotów, na której widnieje m.in. "profesjonalizm i duchowość w medycynie". Przedmioty wywołały gorącą dyskusję w mediach społecznościowych. Głos zabrał również szef Porozumienia Rezydentów.

Studentki medycyny
Autor: Getty Images "Duchowość w medycynie" i "Antropologia rodziny". Tak będą wyglądać studia lekarskie na KUL

Burza wokół programu studiów lekarskich na KUL

Katolicki Uniwersytet Lubelski, który cieszy się ponad stuletnią historią, uzyskał kilka miesięcy temu zgodę ministra edukacji i nauki, Polskiej Komisji Akredytacyjnej i szefa resortu MZ na utworzenie kierunku lekarskiego. Uruchomiony zostanie od nowego roku akademickiego, czyli od 1 października 2023 roku. Natomiast program zajęć ujrzał już światło dzienne dzięki jednej ze studentek. Opublikowała post na Twitterze z komentarzem: "nie wierzyłam, póki nie zobaczyłam".

Poradnik Zdrowie: Jakie badania zrobić raz do roku

Na liście znajdują się przedmioty takie jak: "Biblia – istota i rola w kulturze", "Socjologia medycyny i katolicka nauka społeczna", "Antropologia rodziny" czy "Profesjonalizm i duchowość w medycynie". Wpis ten wywołał na Twitterze zagorzałą dyskusję, czy naprawdę ta wiedza z tego zakresu przyda się przyszłym lekarzom. Obok niego nie przeszedł obojętnie Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia OZZL, który zwrócił uwagę, że "studia medyczne są długie, żmudne i trudne".

"Kiedy je kończymy, oczekiwana jest od nas odpowiedzialność, rzetelna wiedza i profesjonalizm. Patrząc na to, naprawdę zbędnym jest dokładanie przedmiotów obciążających studentów, a nie mających wpływu na ich kompetencje jako lekarzy" – dodał.

Jest odpowiedź rzecznika uczelni

Do tych doniesień medialnych odniósł się rzecznik prasowy KUL Robert Szwed w rozmowie dla portalu Rynek Zdrowie. Wyjaśnił, że bloki zajęć humanistycznych, społecznych i filozoficznych są uwzględniane w programie kierunków medycznych zarówno na świecie, jak i w Polsce, w tym także na KUL. Mają one stanowić w sumie 90 godzin w programie studiów na kierunku lekarskim, który obejmuje 5115 godzin zajęć dydaktycznych, bez praktyk.

Przedmioty te mają na celu przedstawić człowieka-pacjenta w ujęciu holistycznym, by przyszły lekarz mógł wykorzystać nabytą na studiach wiedzę w sposób profesjonalny, co więcej, uwzględnić też w swoich działaniach kontekst społeczny, kulturowy, filozoficzny i moralny. 

Polecany artykuł:

Czym jest medycyna holistyczna?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki