Druga młodość po 50-tce? Oto 5 wskazówek na długie i zdrowe życie

2024-03-11 10:06

Choć w wieku 50 lat wciąż jesteśmy aktywni zawodowo, a do emerytury zostało jeszcze sporo czasu, to jednak nie brakuje mitów i stereotypów, które wskazują, że czas już zwolnić. Okazuje się jednak, że to jak ostatecznie ukształtujemy codzienność, może mieć wpływ na jakość i długość życia. Zwróć uwagę na pięć kluczowych nawyków.

Druga młodość po 50-tce? Oto 5 wskazówek na długie i zdrowe życie
Autor: Fot. Getty Images

Bez względu na wiek nasz umysł potrzebuje drugiej osoby. Dlatego poza pracą, a jeśli z jakichś względów nie jesteś czynny zawodowo, koniecznie zadbaj o kontakty społeczne. Długotrwała izolacja wpływa niekorzystnie nie tylko na zdrowie psychiczne, ale także przyczynia się do wielu innych chorób. Stąd, zanim poznasz pięć wskazówek na wydłużenie życia, zadbaj o to, by spotykać się z przyjaciółmi, poznawać nowych ludzi i nie zamykać się na kolejne znajomości.

Co nam wydłuża życie, a co je skraca? Prof. Maciej Banach obala mity

Recepta na długie i zdrowe życie? Nie bagatelizuj, sprawdzaj

W natłoku spraw i pośpiechu często zapominamy, że codzienne wybory mają wpływ na zdrowie. Przez co łatwo przeoczyć zmiany w ostrości widzenia, czy pierwsze problemy ze słuchem. Dlatego kiedy z każdym dniem coraz bardziej podgłaśniasz telewizor, to może być sygnał, że konieczna jest konsultacja z otolaryngologiem. Tego rodzaju zjawisko może świadczyć o rozwoju otosklerozy, która objawia się stopniową utratą słuchu. 

Dr Merle Myerson, kardiolog specjalizujący się w zdrowym stylu życia i zapobieganiu chorobom. Certyfikowana specjalistka ds. lipidów i autorka wielu artykułów naukowych i podręczników na temat chorób układu krążenia, zaznacza, że chcąc cieszyć się długim i zdrowym życiem, nie możesz przegapić także sygnałów dotyczących wzroku. Już przed 50-tką pojawiają się często pierwsze problemy z czytaniem z bliska i wiele osób bagatelizuje te zmiany, wychodząc z założenia, że doskwiera im zwyczajna wada związana z wiekiem. 

Otóż poza dalekowzrocznością już po 55 roku życia może rozpocząć się proces mętnienia soczewki. To z kolei związane jest z występowaniem zaćmy. Kataraktą, to najczęstsza choroba soczewki wśród seniorów, która nieleczona prowadzi do ślepoty. Stąd, zamiast zakładać, że pogorszenie widzenia jest czymś zupełnie naturalnym i związanym z upływającym czasem, zgłoś się do okulisty na szczegółowe badania.

Kolejną, ważną kwestią są zęby. Wbrew pozorom kondycja uzębienia ma duży wpływ na stan całego organizmu. Próchnica i choroby dziąseł przez naukowców zostały powiązane z występowaniem chorób o podłożu sercowo-naczyniowym. Dlatego nawet jeżeli nie boli cię ząb, koniecznie minimum raz w roku udaj się do stomatologa na przegląd i higienizację, a jeśli zajdzie taka konieczność poddaj się leczeniu.

Jakie badania po 50-tce? Lista ważnych wskaźników

Badania przesiewowe to także bardzo ważna kwestia. Dzięki profilaktyce masz szansę realnie wydłużyć swoje życie, ponieważ wiele chorób rozwija się bezobjawowo, a kiedy organizm zaczyna wysyłać sygnały, może być już za późno na całkowity powrót do zdrowia. Dlatego po badania po 50-tce to bardzo ważny krok w kierunku długowieczności. Chcąc mieć pewność, że w organizmie nie rozwija się po cichu groźna choroba, wykonaj takie badania, jak:

Może okazać się, że warto także zweryfikować poziom ferrytyny, witaminy D i innych składników mineralnych, które odpowiadają za odporność, czy układ kostny. Dlatego koniecznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu i omów z nim poszczególne etapy profilaktyki.

Choć długowieczność to także kwestia genów, to jednak wbrew pozorom każde z wymienionych badań ma duże znaczenie. Oznaczenie glikemii (poziom cukru we krwi), pozwala ocenić, czy u pacjenta nie doszło do stanu przedcukrzycowego lub cukrzycy typu 2. Sprawdzenie poziomu cholesterolu pozwala ocenić ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, a zmiana diety ma szansę zmniejszyć ryzyko zawału, czy udaru. 

Kolonoskopia to badanie obrazowe, dzięki któremu specjalista ocenia stan ściany jelita grubego i sprawdza, czy nie doszło do rozwoju zmian chorobowych w tym raka jelita grubego, który przez długi czas może nie dawać żadnych objawów.

Oznaczenie PSA to rodzaj diagnostyki związanej z chorobami prostaty. Enzym PSA produkowany przez gruczoł krokowy krąży w krwiobiegu, a oceniając jego wartości, lekarz ma szansę wstępnie ocenić czy nie doszło do rozrostu gruczołu lub nowotworu.

Chcesz żyć dłużej? Oto piąta zasada

Przez lata kształtujemy nie tylko nawyki, ale często także nałogi. Jednym z nich jest uzależnienie od nikotyny. Dlatego bez względu na to ile masz lat, jeśli palisz - rzuć. U palaczy nie tylko częściej i szybciej pojawiają się zmarszczki oraz przebarwienia. Drastycznie wzrasta ryzyko wielu śmiertelnych chorób. 

Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że jeden papieros zabiera 11 minut życia. Dym tytoniowy zawiera ponad 4 000 związków chemicznych, w tym ponad 40 znanych czynników rakotwórczych oraz szereg środków toksycznych. I choć najczęściej mówi się o tym, że palenie papierosów powoduje raka płuc, to uzależnienie od tytoniu przyczynia się także do wielu innych chorób takich jak:

  • rak nerki,
  • rak pęcherza moczowego,
  • rak przełyku,
  • wrzody żołądka oraz dwunastnicy,
  • przepukliny jelitowe,
  • choroby oczu (katarakty, niedowidzenia, degenerację plamkową),
  • impotencja,
  • upośledzenie płodności.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki