Dramatyczna sytuacja pogodowa na południu Polski. Powódź może przynieść groźne choroby
Sprawdziły się prognozy IMGW. Strefa opadów atmosferycznych objęła rozległy obszar w południowej Polsce. Pod wodą znalazło się wiele miejscowości, suma opadów przekroczyła 130 litrów na mkw.. W wielu miejscowościach doszło do gwałtownych powodzi - woda zrywa mosty, płynie ulicami, wdziera się do domów. Niestety, walka z tym żywiołem oznacza też choroby: z wodą rozprzestrzeniają się bakterie prowadzące do rozwoju chorób zakaźnych. Na tej liście znajduje się m.in. zoonoza.
Jeszcze przed weekendem służby na południu Polski zostały postawione w stan pełnej gotowości. Wszystko z powodu zagrożenia powodziowego spowodowanego przez utrzymujące się od czwartku silne opady deszczu. Deszcze, które do naszego kraju przyniósł niż genueński Borys, spowodowały wezbranie wody w rzekach w regionie. Już w piątek rano na czterech wodowskazach przekroczone są stany ostrzegawcze, a na dziewięciu woda utrzymuje się w stanach wysokich – wynika z informacji publikowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W weekend sytuacja była dużo gorsza. Jak poinformował IMGW, najwięcej opadów zanotowano w południowej części woj. dolnośląskiego, opolskiego i woj. śląskim - tam sumy dobowe przekraczające 130 mm zostały odnotowane łącznie na 16 stacjach. Na wielu stacjach odnotowano rekordowe sumy dobowego opadu. - podkreślono w komunikacie.
Zanieczyszczona woda sprzyja szerzeniu się chorób
Powódź jako jedna z najbardziej niebezpiecznych klęsk żywiołowych niesie za sobą nie straty materialne, ale także fatalne skutki dla zdrowia lub życia. W wodzie na zalanych terenach mogą rozprzestrzeniać się niebezpieczne bakterie, prowadzące do poważnych epidemii.
Powódź sprzyja rozwojowi chorób zakaźnych, głównie chorób przewodu pokarmowego. Wynikają one z zanieczyszczenia wody i namnażania się bakterii kałowych, np. E. coli. Zakażenie pałeczką okrężnicy daje objawy takie jak: ból brzucha, wodnista biegunka i wymioty.
Sporym zagrożeniem są także bakterie z rodzaju Shigella, które wywołują szigellozę, inaczej dyzenterię lub czerwonkę. Jej objawem jest uporczywa, krwista biegunka. Jeśli choroba jest nieleczona, może prowadzić do odwodnienia ze skutkiem śmiertelnym.
Do najpopularniejszych chorób, które mogą pojawić się po powodzi, zalicza się:
- leptospirozę (zoonozę),
- tężec,
- wirus zapalenia wątroby typu A,
- cholerę,
- salmonellozę,
- kampylobakteriozę.
Powtórka "powodzi tysiąclecia" we Wrocławiu? Wojewoda uspokaja
W przestrzeni publicznej zagrożenie na Dolnym Śląsku porównuje się do powodzi z 1997 r., nazywanej "powodzią tysiąclecia". Wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń pytany przez PAP o zasadność takich porównań powiedział, że wielkość opadów deszczu, która według prognoz w najbliższych trzech dniach spadnie na Dolnym Śląsku, jest porównywalna do poprzedzającej powódź z 1997 r. "Ale wówczas ten opad był w dużo krótszym okresie czasu, to była wówczas jedna doba – spadło 200-300 litrów na metr kwadratowy. W tej chwili mamy to rozłożone na trzy, cztery dni, a więc wydaje się, że zagrożenie jest dużo mniejsze" – powiedział wojewoda.
Tymczasem w związku z zapowiadanymi w najbliższych dniach intensywnymi opadami deszczu, głównie w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim, IMGW poinformował w nocy z czwartku na piątek o ostrzeżeniach hydrologicznych dot. możliwych gwałtownych wezbrań rzek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych.
W dniach od piątku do poniedziałku należy spodziewać się wzrostów stanów wody wraz z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych. Sytuacja zaznaczy się szczególnie na sudeckich dopływach Odry. Sytuacja szczególnie niebezpieczna będzie w zlewniach Osobłogi, Nysy Kłodzkiej, górnego Bobru i Kwisy oraz Oławy, Ślęzy, Bystrzycy i Kaczawy. Na rzekach Kotliny Kłodzkiej wystąpią istotne przekroczenia stanu alarmowego.
IMGW przypomina o obowiązujących ostrzeżeniach meteorologicznych dot. prognozowanych intensywnych opadów deszczu. Ostrzeżenia 3. stopnia zostały wydane dla woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i obowiązują do poniedziałku do godz. 7. Ostrzeżenia 2. stopnia obowiązują w części woj. wielkopolskiego i łódzkiego do soboty do godz. 6. Ostrzeżenia 1. stopnia obowiązują w części woj. kujawsko-pomorskiego.
Listen on Spreaker.Ostrzeżenia hydrologiczne przed wezbraniami 2. i 3. stopnia obowiązują dla woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego i łódzkiego. Ponadto część Polski pokryta jest ostrzeżeniami przed suszą hydrologiczną - podaje IMGW.