Dostałeś taki alert RCB? Na to musisz uważać na spacerze w lesie

2024-09-06 10:18

W ostatnich dniach część z nas otrzymała SMS z alertem RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega w nim, że między 5 a 18 września w lasach zrzucana będzie szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. SMSy otrzymali mieszkańcy pięciu województw.

Dostałeś taki alert RCB? Na to musisz uważać na spacerze w lesie
Autor: Getty Images & PoradnikZdrowie.pl Dostałeś taki alert RCB? Na to musisz uważać na spacerze w lesie

"Uwaga! W dniach 5-18.09 w lasach będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciwko wściekliźnie. Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!". SMSy o takiej treści RCB przesłało do odbiorców w województwach:

  • lubelskim,
  • mazowieckim
  • podlaskim
  • części warmińsko-mazurskiego
  • części kujawsko-pomorskiego.

Wścieklizna jest odzwierzęcą, nieuleczalną, śmiertelną chorobą wirusową o ostrym przebiegu, której można zapobiegać poprzez szczepienia.

Wirus wścieklizny przenoszony jest wraz ze śliną chorego zwierzęcia poprzez ugryzienie lub oślinienie uszkodzonej skóry i błon śluzowych człowieka. Źródłem zakażenia wścieklizną są dzikie zwierzęta (lisy, kuny, łasice, nietoperze, jenoty) oraz zwierzęta domowe (psy, koty).

Gadaj Zdrów EXTRA - Szczepienie przeciw krztuścowi u kobiet w ciąży

Warmińsko-mazurskie: w poniedziałek i wtorek akcja szczepienia lisów

W poniedziałek i wtorek akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie zostanie przeprowadzona w lasach woj. warmińsko-mazurskiego – zapowiedział Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Olsztynie. Szczepionki z przynętami będą zrzucane z samolotów.

Akcją objęte zostaną miejsca bytowania dzikich zwierząt na terenie powiatów: ełckiego, oleckiego, gołdapskiego, węgorzewskiego, giżyckiego (gmina Giżycko, Kruklanki, Miłki i Wydminy) oraz piskiego (gm. Biała Piska, Orzysz i Pisz).

Warmińsko-mazurski wojewódzki lekarz weterynarii, który sprawuje nadzór nad tymi szczepieniami, prosi o zachowanie dyscypliny - zarówno w czasie ich trwania, jak i w okresie nabywania odporności przez zwierzęta (tj. od 9 do 24 września). Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać ani niszczyć. Należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt domowych i nie płoszyć dzikiej zwierzyny.

Profilaktyczne działanie wykładanej szczepionki doustnej jest ukierunkowane wyłącznie na wolno żyjące lisy, które są uważane za zwierzęta najbardziej podatne na zakażenie wirusem wścieklizny. W woj. warmińsko-mazurskim takie szczepienia są prowadzone od 2001 r.

Wścieklizna w Polsce

Szczepionka przeciw wściekliźnie w Polsce podawana jest przede wszystkim lisom, bowiem to właśnie ten gatunek uważany jest za rezerwuar wirusa w naszym kraju. W trosce o to, by choroba nie przenosiła się na ludzi, szczepieniom podlegają także zwierzęta domowe - a dokładnie psy i koty. O ile w przypadku psów szczepienia są obowiązkowe, a szczepi się psy od 3. miesiąca życia, o tyle w przypadku kotów szczepienie jest zalecane.

W Polsce, od wielu lat nie odnotowuje się zachorowań na wściekliznę u ludzi, ze względu na dobrą profilaktykę - informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie. Jednak w skali całego świata wścieklizna przyczynia się do 60 tys. zgonów rocznie. Głównie w Azji i Afryce - wynika z danych gromadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Najwięcej przypadków wścieklizny odnotowuje się w Indiach, to nawet 20 tysięcy zachorowań rocznie.

Jak postępować w przypadku pokąsania przez dzikie lub niezaszczepione zwierzę?

Sonda
Czy stosujesz się do zaleceń z alertów RCB?
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki