Doskonała dla serca i pełna białka. Ta kasza rzadko gości na stołach Polaków
Ta kasza może sprzyjać zdrowiu serca i układu krążenia. Jest źródłem cennego białka i niezbędnego dla prawidłowego trawienia błonnika. Zawiera minerały oraz bogactwo witamin. O czym mowa? Tą tajemniczą kaszą jest kasza kukurydziana, która stanowczo za rzadko gości na naszych stołach.
Kasza kukurydziana - kaloryczność
Kasza kukurydziana, bo o niej mowa, to potrawa rzadko stosowana w polskiej kuchni. Ma wiele zalet, jeśli chodzi o zawartość składników odżywczych. Należy jednak zachować ostrożność, nakładając tę kaszę na talerz. Dlaczego?
Jest to potrawa dość mocno kaloryczna. Choć stanowi to pewien atut, to jednak osoby na diecie redukcyjnej, z otyłością lub nadwagą, powinny uważać na spożywane porcje. Kasza kukurydziana w 100 g ma aż 350 kcal. Dla porównania kaloryczność kaszy gryczanej to 100 kcal w 100 g.
Kasza kukurydziana - właściwości odżywcze
Kasza kukurydziana zawiera dużo substancji odżywczych:
Korzyści ze spożywania kaszy kukurydzianej
Właściwości prozdrowotne kaszy kukurydzianej zdecydowanie zachęcają do sięgania po ten posiłek.
- bogactwo witaminy A korzystnie wpływa na skórę, włosy i paznokcie
- witamina E zwalcza wolne rodniki
- kasza kukurydziana ma korzystny wpływ na serce i układ krążenia
- nie zawiera glutenu, polecana dla osób z celiakią
- jest lekkostrawna, zalecana dla osób z problemami jelitowymi, może być serwowana dzieciom
Przeciwwskazaniem do spożywania kaszy kukurydzianej mogą być stany zapalne trzustki, jelit i żołądka oraz wrzody, a także uporczywe zaparcia.
Kasza kukurydziana – jak przygotować?
Kasza kukurydziana dobrze smakuje z jogurtem lub kefirem. Można podawać ją ze świeżymi lub suszonymi owocami. Kaszę kukurydzianą można z powodzeniem serwować na słodko, na mleku, ze startym jabłkiem lub jako składnik placków owocowych.
Kaszy kukurydzianej można również używać w roli cennego składnika zup, zapiekanek warzywnych lub serowych. To również pyszny i zdrowy dodatek do ryb, mięs lub grzybów.