Dopiero luty, a już zaczęło pylić. Jak odróżnić alergię od infekcji?

2024-02-28 13:41

Katar? Kaszel? Ból gardła? Ból zatok? Uczucie ogólnego rozbicia, zmęczenie, senność, podkrążone i podpuchnięte oczy? Chociaż jeszcze (w teorii) trwa zima, rośliny już zaczęły pylenie. Opisane objawy mogą być skutkiem alergii, a nie infekcji. Co teraz pyli i jak odróżnić uczulenie od przeziębienia?

Dopiero luty, a już zaczęło się pylenie roślin. Jak odróżnić alergię od infekcji?
Autor: Getty Images Dopiero luty, a już zaczęło się pylenie roślin. Jak odróżnić alergię od infekcji?

Jakie rośliny pylą w lutym? 

Myślisz, że ten katar to przeziębienie, bo przecież na alergię jest za wcześnie? A jednak: pylenie już się rozpoczęło! Na trawnikach widzimy pierwsze przebiśniegi i krokusy, na drzewach bazie i powiększające się pąki liści.

Więcej słońca i więcej ciepła to dla roślin znak, że czas na aktywność – także taką, jak pylenie. Co może pylić już w lutym?

Jak przetrwać wiosnę z małym alergikiem?

Czy można mieć alergie na pyłki w zimie? 

Luty już od kilku lat nie jest synonimem siarczystej zimy, jak to było jeszcze kilka lat temu – i jak tłumaczy się etymologicznie nazwę tego miesiąca. Tegoroczny luty to już pierwsze tchnienie wiosny, zarówno jeśli chodzi o temperatury, jak i o wegetację roślin.

Dla alergików luty może stawać się początkiem trudnych miesięcy pylenia. Wprawdzie wiele roślin wciąż jeszcze nie kwitnie ani się nie zieleni, jednak niektóre już w lutym mogą być na tyle aktywne, że alergicy odczują je dość dotkliwie na własnej skórze i we własnym nosie.

W lutym 2024 stwierdzono już pylenie leszczyny, a także olchy. W zależności od przebiegu zimy i temperatur na dworze leszczyny mogą pylić nawet już w styczniu. Pozostaną one aktywne pod tym względem aż do końca marca, a nawet początku kwietnia.

CZYTAJ TEŻ: Uczulenie na pyłek leszczyny

Olcha (olsza) pyli szczególnie obficie w lutym, jak podaje Ośrodek Badań Alergenów Środowiskowych. Wysoki poziom pyłków olchy towarzyszyć nam będzie jeszcze w marcu i przez połowę kwietnia. Niektóre osoby cierpią z powodu alergii krzyżowej pyłków olchy i leszczyny.

Jak odróżnić alergię od przeziębienia? 

Objawy alergii, zwłaszcza w sezonie zimowym, bywają mylone z symptomami przeziębienia. Czy można odróżnić infekcję od uczulenia?

Objawy alergii w lutym to m.in. lejący się, wodnisty, przezroczysty katar, kichanie, kaszel, duszności, łzawienie oczu, zaczerwienienie oczu, podpuchnięcie oczu, a nawet stan podgorączkowy.

W oczywisty sposób podobne objawy mogą towarzyszyć przeziębieniu. Jak odróżnić przeziębienie od alergii? Warto zwrócić uwagę na moment pojawienia się objawów oraz czas ich trwania, gdyż przeziębienie zwykle samo mija po ok. tygodniu, maksymalnie dwóch, a wydzielina z nosa sukcesywnie gęstnieje i znika.

Przyjrzyj się też innym domownikom, czy ktoś jeszcze ma podobne objawy? Wirus przeziębienia łatwo się przenosi, więc jeśli otoczenie nie ma dolegliwości zdrowotnych, może to sugerować alergię, która nie zaraża.

Jednak pamiętajmy też, że przy alergii może dojść do nadkażenia bakteryjnego, a w efekcie infekcji, której podłożem było podrażnienie układu oddechowego przez alergię. Może się też zdarzyć, że cała rodzina kicha w tym samym czasie, ponieważ dzieci mogły dziedziczyć uczulenie po rodzicach.

- Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę, czy nie swędzi nas nos, czy nie swędzą nas oczy, bo to są częste objawy, które mogą sugerować, że mamy do czynienia z alergią. Faktycznie trudno jest na początku rozróżnić. To, co może nas dodatkowo skłaniać do tego, że pomyślimy o alergii, to jest kichanie. Bronimy się przed alergenem, nasza błona śluzowa w nosie chce tego alergenu się pozbyć – skomentowała alergolożka dr Joanna Kuschill-Dziurda na antenie TVN.

Jednoznaczną odpowiedź na pytanie infekcja czy alergia, mogą dać testy alergiczne.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki