Donosowa szczepionka chroni przed COVID-19. Wynik testów na zwierzętach

2021-07-09 11:38

Testy na zwierzętach wykazały, że jedna dawka donosowej szczepionki przeciw COVID-19 zapobiega przed ciężkim przebiegiem choroby. Do jakich wniosków w ramach badania doszedł jeszcze zespół amerykańskich naukowców?

Nowy typ szczepionki przeciw COVID-19. Aplikuje się ją do nosa
Autor: Getty Images

W badaniu na zwierzętach sprawdzano skuteczność jednej dawki donosowej szczepionki przeciw COVID-19. Okazało się, że preparat w pełni chroni  zwierzęta przed ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem. Dodatkowo donosowa szczepionka chroni też przed transmisją wirusa SARS-CoV-2 na razie między zwierzętami – poinformował główny autor badania prof. pediatrii Paul McCray z IU Carver College of Medicine na łamach czasopisma „Science Advances”.

– Obecnie dostępne szczepionki na koronawirusa są bardzo skuteczne, a mimo to większość światowej populacji jest wciąż niezaszczepiona. Dlatego też istnieje pilna potrzeba dostarczenia preparatów przeciw COVID-19, które są łatwe w użyciu, a przede wszystkim chronią przed atakiem SARS-CoV-2 – wyjaśnił naukowiec. Dodał, że jeśli ta donosowa szczepionka przeciw COVID-19 okaże się skuteczna wśród ludzi, to może ona pomóc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa.  

Szczepionka donosowa pomocna w walce z pandemią 

Naukowcy opracowali szczepionkę w postaci aerozolu, którą aplikuje się do nosa. Nadaje się do przechowywania w lodówce przez co najmniej trzy miesiące. Według badaczy donosowa szczepionka to też dobre rozwiązanie dla osób, których widok samych strzykawek przyprawia o dreszcze.

– Nasze badania przedkliniczne pokazują, że szczepionka nie tylko chroni przed chorobą, ale również przed transmisją koronawirusa – przekazał współautor badania dr Biao He z University of Georgia. Według niego preparat ten może okazać się pomocny w powstrzymaniu szerzenia się pandemii.

Szczepionka donosowa wykorzystuje nieszkodliwy wirus paragrypy 5 (PIV5), który może zapobiegać rozwojowi COVID-19. Aby to jednak potwierdzić, potrzebne są badania kliniczne.

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?
Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki