Dojeżdżasz do pracy W TEN SPOSÓB? Będziesz żyć dłużej!
To, co już dawno podpowiadała nam intuicja, teraz potwierdziły badania naukowe: osoby, które do pracy docierają pociągiem, rowerem lub na własnych nogach są mniej zagrożone chorobą lub przedwczesną śmiercią od tych, które dojeżdżają samochodem.
Osoby, które chodzą, dojeżdżają rowerem lub podróżują pociągiem do pracy, są mniej zagrożone przedwczesną śmiercią lub chorobą w porównaniu do tych osób, które docierają do niej własnym samochodem. Takie są wyniki przeprowadzonego przez naukowców z Imperial College London i University of Cambridge badania, w trakcie którego porównali oni sposób dojazdu ponad 300 000 osób z Anglii i Walii (wyniki opublikowano w The Lancet Planetary Health).
W badaniu wykorzystano dane z lat 1991-2016. Zespół wykorzystał dane z brytyjskiego urzędu ds. Długofalowego badania statystyki krajowej Anglii i Walii, zestaw danych, który łączy dane z kilku źródeł, w tym spis ludności Anglii i Walii, a także informacje z rejestracji przyczyn zgonów oraz nowotworów.
Dane wykazały, że 66 proc. osób jeździło do pracy, 19 proc. korzystało z transportu publicznego, 12 proc. chodziło pieszo, a 3 proc. jeździło rowerem.
Naukowcy stwierdzili, że w porównaniu z tymi, którzy jechali samochodem, osoby dojeżdżające do pracy rowerem do pracy lub dojeżdżały do niej pociągiem, umierały przedwcześnie rzadziej aż o 20 proc. Wskaźnik śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych (w tym zawału serca i udaru mózgu) był w tej grupie o 20 proc. niższy, z kolei o 16 proc. niższy był wskaźnik zgonów z powodu raka (w tej grupie nowotwory rozpoznawano również o 11 proc. rzadziej).
Badacze wyjaśnili, że korzyści płynące z jazdy na rowerze i chodzenia są dobrze udokumentowane, ale wykorzystanie danych ze Spisu Powszechnego w tym nowym badaniu pozwoliło na obserwację zachowań dużej liczby osób przez dłuższy czas. Przeprowadzone analizy nie uwzględniały jednak różnic w diecie badanych, naukowcy nie wiedzieli też, czy palili oni papierosy, byli aktywni fizycznie lub cierpieli na choroby przewlekłe.
Polecamy także:
- Te maski zwiększają ryzyko zakażenia koronawirusem!
- Nowe zasady wizyt u fryzjera i kosmetyczki
- Szczepionka na koronawirusa działa - są wstępne wyniki badań
- Chcesz schudnąć? Nadal możesz jeść, co lubisz. Wypróbuj nasz program dietetyczny
- Do kiedy maseczki będą obowiązkowe? Co grozi za brak maseczki?
- Jak nie zarazić się koronawirusem u fryzjera lub kosmetyczki?
- Ile osób naprawdę umarło z powodu epidemii?