Dojeżdżasz do pracy W TEN SPOSÓB? Będziesz żyć dłużej!

2020-05-21 10:31

To, co już dawno podpowiadała nam intuicja, teraz potwierdziły badania naukowe: osoby, które do pracy docierają pociągiem, rowerem lub na własnych nogach są mniej zagrożone chorobą lub przedwczesną śmiercią od tych, które dojeżdżają samochodem.

rower
Autor: Getty Images

Osoby, które chodzą, dojeżdżają rowerem lub podróżują pociągiem do pracy, są mniej zagrożone przedwczesną śmiercią lub chorobą w porównaniu do tych osób, które docierają do niej własnym samochodem. Takie są wyniki przeprowadzonego przez naukowców z Imperial College London i University of Cambridge badania, w trakcie którego porównali oni sposób dojazdu ponad 300 000 osób z Anglii i Walii (wyniki opublikowano w The Lancet Planetary Health).

W badaniu wykorzystano dane z lat 1991-2016. Zespół wykorzystał dane z brytyjskiego urzędu ds. Długofalowego badania statystyki krajowej Anglii i Walii, zestaw danych, który łączy dane z kilku źródeł, w tym spis ludności Anglii i Walii, a także informacje z rejestracji przyczyn  zgonów oraz nowotworów.

Dane wykazały, że 66 proc. osób jeździło do pracy, 19 proc. korzystało z transportu publicznego, 12 proc. chodziło pieszo, a 3 proc. jeździło rowerem.

Naukowcy stwierdzili, że w porównaniu z tymi, którzy jechali samochodem, osoby dojeżdżające do pracy rowerem do pracy lub dojeżdżały do niej pociągiem, umierały przedwcześnie rzadziej aż o 20 proc. Wskaźnik śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych (w tym zawału serca i udaru mózgu) był w tej grupie o 20 proc. niższy, z kolei o 16 proc. niższy był wskaźnik zgonów z powodu raka (w tej grupie nowotwory rozpoznawano również o 11 proc. rzadziej).

Badacze wyjaśnili, że korzyści płynące z jazdy na rowerze i chodzenia są dobrze udokumentowane, ale wykorzystanie danych ze Spisu Powszechnego w tym nowym badaniu pozwoliło na obserwację zachowań dużej liczby osób przez dłuższy czas. Przeprowadzone analizy nie uwzględniały jednak różnic w diecie badanych, naukowcy nie wiedzieli też, czy palili oni papierosy, byli aktywni fizycznie lub cierpieli na choroby przewlekłe.

Robot, który może pomóc personelowi medycznemu

Polecamy także:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki