Dobra wiadomość dla chorych na raka. Ruszyły operacje w nowej placówce
W warszawskim Szpitalu Czerniakowskim uruchomiono pododdział chirurgii onkologicznej. To doskonała wiadomość dla osób chorujących na nowotwory, których liczba stale wzrasta. Placówka nawiązała również współpracę z Narodowym Instytutem Onkologii, dzięki czemu ścieżkę terapeutyczną dla pacjentów będą ustalać lekarze z obu instytucji.
Więcej opcji dla chorych onkologicznie
Pierwsze operacje odbyły się 12 października. W tym dniu prof. nadzw. dr hab. med. Zoran Stojčev, Ordynator Kliniki Chirurgii Onkologicznej Uczelni Łazarskiego w Szpitalu Czerniakowskim, który kieruje nowym pododdziałem, przeprowadził obustronną mastektomię z jednoczasowa rekonstrukcją piersi, operację raka wpustu żołądka i operację raka tarczycy.
W ramach pododdziału Chirurgii Onkologicznej Szpitala Czerniakowskiego będą przeprowadzane m.in.: operacje nowotworów piersi wraz z onkoplastyką, resekcje tarczycy, operacje nowotworów przewodu pokarmowego (przełyku, żołądka, trzustki, wątroby, jelita grubego), które mogą być wykonane metodą klasyczną lub laparoskopową, operacje nowotworów skóry.
Chirurgia to jedna z najważniejszych metod leczenia
Pododdział Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu Czerniakowskim jest odpowiedzią na zwiększającą się liczbę zachorowań na nowotwory. Kierujący nim prof. Zoran Stojčev to chirurg onkolog z ponad 35 letnim doświadczeniem klinicznym, który na swoim koncie ma kilkanaście tysięcy operacji onkologicznych.
- Skuteczne leczenie chorych jest uzależnione od wczesnego i trafnego rozpoznania nowotworu jak również od szybkiego wdrożenia odpowiedniego leczenia w ramach kompleksowej opieki onkologicznej – mówi prof. Zoran Stojčev. - Pomimo rozwoju nieinwazyjnych technik terapeutycznych, chirurgia nadal pozostaje jedną z ważniejszych metod leczenia znacznej większości nowotworów, często dając szansę na wyleczenie - dodaje prof. Stojčev.
Placówka współpracuje z NIO
To nie koniec dobrych wiadomości dla pacjentów. Szpital Czerniakowski nawiązał współpracę z Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowym Instytutem Badawczym, m.in. w ramach Breast Cancer Unit i Colorectal Cancer Unit.
Dzięki temu lekarze z obu placówek będą zasiadać we wspólnych konsyliach onkologicznych, podczas których ustalana będzie najlepsza dla pacjenta ścieżka terapeutyczna.
Jak podkreśla Paweł Obermeyer, Prezes Zarządu Szpitala Czerniakowskiego: - Pacjent z chorobą nowotworową powinien być leczony w ośrodkach z możliwością kompleksowej opieki onkologicznej. Taką opiekę naszym chorym zapewni współpraca z Narodowym Instytutem Onkologii PIB. Dzięki temu pacjent onkologiczny zoperowany w naszej placówce, zależnie od wskazań medycznych, może otrzymać chemio- lub/i radioterapię w Instytucie Onkologii. Obecnie, Pododdział Chirurgii Onkologicznej dysponuje 12 łóżkami, ale potrzeby są znacznie większe i będziemy to brać pod uwagę w dalszym rozwoju naszego szpitala.- dodaje Obermeyer.
W Szpitalu Czerniakowskim działa już Poradnia Chirurgii Onkologicznej, w której pacjent może mieć zapewnioną opiekę przed i pooperacyjną. Obecnie placówka wystąpiła do MOW NFZ z wnioskiem o zakontraktowanie świadczeń w ramach ww. poradni. Do tego czasu pacjenci będą przyjmowani w ramach Poradni Chirurgii Ogólnej.
Władze szpitala podkreślają, że utworzenie pododdziału Chirurgii Onkologicznej wpisuje się znakomicie w działania m.st Warszawy w obszarze onkologii. W dniu 5 października br. Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyjęła Stanowisko w sprawie Miesiąca Świadomości Raka Piersi, w którym wyraża swoje pełne poparcie dla wszelkich inicjatyw podejmowanych na rzecz profilaktyki i leczenia raka piersi.
Rada zachęca też Prezydenta m.st. Warszawy do podejmowania kolejnych działań edukacyjnych, profilaktycznych i wspierających kobiety chorujące na raka piersi. W otwarciu Pododdziału uczestniczyła Renata Kaznowska - Wiceprezydent m.st. Warszawy.
Pacjenci mogą kontaktować się pod numerami: +48 606 901 537; +48 506 293 666, w dni robocze od 8.00 do 15.00. Sekretariat: +48 789 057 920.