Do teatru tylko w maseczce? Są wytyczne ministerstwa dla teatrów, oper i filharmonii

2020-05-20 7:38

Bilety kupowane przez internet, mierzenie temperatury przed wejściem na salę, zajęte co któreś miejsce to tylko niektóre z wytycznych dla instytucji artystycznych, które wkrótce mają wznowić swoją działalność. Czy aktorzy na scenie będą musieli zachować od siebie odległość, a widzowie oglądać spektakl w maseczkach? Zobacz, jak brzmią wytyczne przygotowane przez MKiDN.

kino
Autor: Getty Images

Póki co nie wiadomo jeszcze, kiedy będziemy mogli pójść na pierwszy po długiej przerwie koncert czy spektakl. Wiadomo natomiast, że nim to nastąpi, teatr, filharmonia lub opera muszą być do tego "odpowiednio przygotowane". Jak czytamy w komunikacie, zamieszczonym na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powrót tych instytucji do normalnej pracy podzielono na trzy fazy.

W fazie pierwszej do pracy stacjonarnej muszą wrócić ci pracownicy, którzy są niezbędni (w tym pracownicy administracyjni, techniczni i artystyczni) - dyrekcja musi zapewnić im dostęp do środków ochrony indywidualnej i preparatów do dezynfekcji, a stanowiska pracy zorganizować tak, by zachowany został dystans 1,5 m. między pracownikami.

Na tym etapie konieczny jest też m.in. serwis, przegląd i odkażenie sprzętu wentylacyjno-klimatyzacyjnego i doposażenie miejsc takich jak kasy czy sklepy w dodatkowe zabezpieczenia.  W drugiej fazie możliwe będą m.in. próby bez udziału publiczności (wyłącznie w kameralnej obsadzie, z uwzględnieniem możliwości przeprowadzenia prób w dużych salach, z zachowaniem wymaganego dystansu).

Dopiero w fazie trzeciej nastąpi otwarcie instytucji artystycznych dla publiczności. Czego możemy się wtedy spodziewać?

Bilety będą sprzedawane przede wszystkim przez internet, a jeśli w obiekcie czynna będzie kasa stacjonarna, zalecana będzie płatność bezgotówkowa.

Jeśli dyrektor instytucji wyda takie zalecenie, przed wejściem wszystkim uczestnikom wydarzenia będzie mierzona temperatura.

Udział publiczności w wydarzeniach będzie limitowany - to, ile osób będzie mogło wejść na salę zależy od obowiązujących w danym momencie zaleceń GIS dotyczących przestrzeni publicznych.

Przed wejściem trzeba będzie zdezynfekować ręce. W wytycznych nie ma natomiast jasnej informacji, czy publiczność będzie musiała siedzieć na widowni w maseczkach - prawdopodobnie tak, gdyż instytucje artystyczne są traktowane jako miejsca publiczne, w których do odwołania obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa.

Widzowie będą wpuszczani na salę jednym wejściem, a wypuszczani drugim - po to, by nikt nie tłoczył się w drzwiach.

W pewnych przypadkach może być konieczna adaptacja artystyczna spektaklu "uwzględniająca zalecenia sanitarne". Zalecenia w tym punkcie są dość ogólne, można się więc tylko domyślać, że chodzi o zachowanie odległości między aktorami na scenie lub unikanie bezpośredniego kontaktu z publicznością. 

W trakcie spektaklu lub koncertu nie będzie można wykorzystywać urządzeń aktywowanych dotykiem lub wypożyczanych publiczności (np. słuchawki, urządzenia VR).

Okrycia wierzchnie zabierzemy ze sobą na salę albo zostawimy w szatni samoobsługowej - w wytycznych jest nowa o tym, że należy na jakiś czas zrezygnować z szatni obsługiwanej przez szatniarza.

Koronaporadnik Adama Federa "Będzie dobrze": Wszędzie będzie plexiglass
Sonda
Czy wygrywamy z koronawirusem?

Polecamy także:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki