Do specjalistów przyjdzie nam poczekać. Najnowsze dane pokazują, że kolejki się wydłużyły

2024-05-24 13:47

Zdrowie kobiet - i nie tylko - staje się coraz częstszym tematem dyskusji wśród polityków. Niestety, od rozmowy do działań jest jeszcze długa droga. Badanie pokazuje bowiem, że średni czas oczekiwania na świadczenia się wydłużył. W tym ujęte są również świadczenia wyłącznie kobiece.

Do specjalistów przyjdzie nam poczekać. Najnowsze dane pokazują, że kolejki się wydłużyły
Autor: fot. Getty Images Do specjalistów przyjdzie nam poczekać. Najnowsze dane pokazują, że kolejki się wydłużyły

Dłużej w kolejkach do specjalistów. Raport przedstawia dane

Fundacja Watch Health Care opublikowała niedawno Barometr WHC "Kobieta w kolejce". Jest to raport dotyczący długości kolejek w ochronie zdrowia. Ten raport skupił się przede wszystkim na jednostkach chorobowych znacznie częściej dotykających kobiet oraz na tych występujących wyłącznie u kobiet. Fundacja przeanalizowała 80 świadczeń, z czego 31 było skierowanych wyłącznie dla kobiet, z 14 dziedzin medycyny. Ten raport został poszerzony o analizę świadczeń z zakresu leczenia chorób metabolicznych. W prównaniu z zeszłym rokiem, raport nie napawa optymizmem. 

Jak możemy dowiedzieć się z raportu, średni czas oczekiwania kobiet na świadczenia, które występują u nich częściej, wynosi 3,5 miesiąca. Czas ten w porównaniu z zeszłym rokiem wydłużył się o 24 dni. Jeśli chodzi o świadczenia skierowane wyłącznie do kobiet ten czas wynosi średnio 2,8 miesiąca. Jeśli jednak chodzi o wizytę u lekarza specjalisty poczekać nam przyjdzie 5,9 miesiąca, natomiast na badania diagnostyczne poczekamy średnio 2,4 miesiąca. Widoczne jest więc znaczne utrudnienie w dostępie do specjalistów. Według  danych Barometru WHC dla całej populacji, bez podziału na płeć, w zeszłym roku Polacy czekali na wizytę u specjalisty średnio 3,7 miesiąca.

Słupscy lekarze ratują twarz mężczyzny

Czas oczekiwania do lekarzy specjalistów. Jest gorzej niż w zeszłym roku

Jeśli chodzi o kolejki do poszczególnych specjalistów, to warto wiedzieć, że wizyty specjalistyczne są dopiero początkiem drogi diagnozowania i leczenia. Najdłużej poczekamy na wizytę u endokrynologa. Czas oczekiwania wynosi obecnie aż 18 miesięcy. Dla porównania, w zeszłym roku czas ten wynosiło 11 miesięcy. Niekrótko poczekamy również w kolejce do chirurga naczyniowego, czas wydłużył się z 6,4 miesiąca do 11,9 miesiąca oraz do neurochirurga, gdzie czas wynosi obecnie 11 miesięcy, a w zeszłym roku wynosił 6,2 miesiąca. Niepokojącą informacją jest również czas oczekiwania do ginekologa-onkologa. Czas czekania w kolejce wydłużył się tu z pół miesiąca do 5,2 miesiąca. Przeszło 5 miesięcy poczekamy również w kolejce na wizytę u chirurga-bariatry, czyli do nowego świadczenie objętego monitoringiem fundacji.

Przerazić może również czas oczekiwanie na konsultację u lekarza psychiatrii. Niezależnie od powodu skierowania pacjentka będzie musiała poczekać na wizytę u lekarza średnio ponad trzy miesiące. Warto jednak zaznaczyć, że dokładny czas oczekiwania w wybranych placówkach może się bardzo od siebie różnić. W niektórych miejscach w kolejce można czekać od kilku do nawet kilkuset dni.

Analiza 31 świadczeń przeznaczonych wyłącznie dla kobiet pokazuje, że średni czas oczekiwania na świadczenia wyłącznie kobiece wynosi 2,8 miesiąca (w zeszłym roku wynosił 2,5 mies.).

Sonda
Czy uważasz, że kolejki do lekarzy na NFZ są za długie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki