Do sezonu daleko, ale w Biedronce już duża promocja. Warto skorzystać dla zdrowia
Świeża czerwona papryka to uniwersalne warzywo, które można wykorzystać na wiele sposobów, ale zwykle cena nie zachęca do zakupów. Teraz w Biedronce trwa promocja, która robi wrażenie. Skorzystaj i doładuj się witaminą C. Imponująca dawka zdrowia.
Tradycyjnie szczyt paprykowego sezonu przypada na przełom sierpnia i września. Wtedy spodziewaj się najniższych cen i najsmaczniejszych warzyw.
Wyjątkowo ciepłe lato w Europie sprawia, że być może tm razem róg obfitości wypełni się paprykami wcześniej. Tak czy owak - przywykliśmy ostatnio do cen ok. 15 zł za kilogram papryki. Teraz (do 24 lipca) w jednej z sieci jest o połowę taniej.
Jest szansa, że wkrótce konkurencja pójdzie jej śladem (tak to zwykle działa), a nasze organizmy tylko skorzystają.
Dlaczego warto jeść paprykę
Papryka należy do dużej rodziny warzyw psiankowatych, czyli jest dość blisko spokrewniona z pomidorami i bakłażanami.
Można się nią objadać w zasadzie bezkarnie, bo zwykle i tak z papryką nie przesadzamy. To warzywo zmniejsza apetyt, przyspiesza spalanie tłuszczu.
Jest znakomitym źródłem witaminy C. To właśnie z węgierskich papryk w latach 30. ubiegłego wieku Albertowi Szent-Gyorgyiowi udało się wyizolować krystaliczny kwas ascorbinowy, czyli witaminę C, za co otrzymał Nagrodę Nobla.
Już w 100 g czerwonego warzywa jest więcej witaminy C niż zwykle potrzeba osobie dorosłej. Przeciętne zapotrzebowanie dobowe to ok. 60 mg (ostatnio mówi się, że trochę więcej), a w każdej papryce jest jej co najmniej 90 mg, w czerwonej nawet 150 mg.
Czytaj także: Normy wit. C nie uwzględniają naszej wagi. Cierpi na tym nie tylko wątroba
Witamina C i papryka
W papryce jest pięciokrotnie więcej witaminy C niż w cytrynie. Nie przedawkujesz jej jednak stosując zdrową dietę. Nadmiar kwasu askorbinowego (wit. C) jest usuwany wraz z moczem.
Wyjątek stanowią osoby z chorobami nerek, zwłaszcza ze skłonnością do powstawania złogów - muszą jednak przede wszystkim uważać na witaminy w tabletkach i ich ewentualne przyjmowanie zawsze konsultować z urologiem, bądź nefrologiem.
Papryka podczas obróbki termicznej traci mniej cennej witaminy niż inne warzywa. Szybko osiąga miękkość, więc podgrzewana jest krócej.
W każdej świeżej papryce poza wit. C, przyjazną odporności, skórze czy naczyniom krwionośnym, znajdziesz jeszcze sporo witamin z grupy B i związki mineralne: wapń potas, żelazo czy magnez.
Skorzysta więc układ nerwowy, serce, a nawet kości i mięśni.
Papryka - kolor ma znaczenie
Papryka czerwona troszczy się przede wszystkim o wzrok i skórę. Dostarczy mnóstwo beta-karotenu, czyli prowitaminy A.
Już 100 g papryki powinno zaspokoić ok. 70 proc. zapotrzebowania człowieka na wit. A. Zapewni nam więc piękną cerę, o zdrowym odcieniu. Wsparta przez wit. C zwolni proces powstawania zmarszczek. Ponieważ zawiera również rutynę, jest nieoceniona, gdy masz kruche naczynka krwionośne.
Czytaj: Papryka czerwona, żółta czy zielona - która jest najlepsza? Czy kolor papryki ma znaczenie?
Listen on Spreaker.