Do sanatorium za darmo? Jest taka opcja, ale mało osób o niej wie
Pobyt w sanatorium jest szansą na poprawę stanu zdrowia i skorzystanie z różnych zabiegów leczniczych. Jak się okazuje, zdarzają się sytuacje, w których nie trzeba ponosić żadnych kosztów w związku z wyjazdem do ośrodka rehabilitacyjnego. Wszystko za sprawą prewencji rentowej ZUS. Kto może się o nią ubiegać? Wyjaśniamy.
Pobyt w sanatorium za darmo. Trzeba spełnić pewne warunki
Wiele Polaków wyjeżdża do sanatorium, by podreperować zdrowie, zadbać o powrót do dobrej formy psychicznej i fizycznej oraz po prostu odpocząć. Korzystają z leczenia uzdrowiskowego prywatnie lub na Narodowy Fundusz Zdrowia. W przypadku tej drugiej opcji kuracjusz płaci część kosztów związanych z zakwaterowaniem i wyżywieniem.
Okazuje się, że jest opcja wyjazdu do uzdrowiska zupełnie za darmo. Tego typu świadczenie może sfinansować Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach prewencji rentowej. Ma ona na celu poprawę stanu zdrowia ubezpieczonych, by uzyskali zdolność do pracy.
Dzięki prewencji rentowej ZUS kompleksowo opłaca pobyt w sanatorium i przejazd (najtańszym środkiem komunikacji publicznej) z miejsca zamieszkania do ośrodka. Pokrywa wszystkie koszty rehabilitacji leczniczej, noclegu i wyżywienia.
Te osoby mogą wyjechać za darmo do sanatorium
O bezpłatny wyjazd do sanatorium mogą starać się osoby ubezpieczone w ZUS, które są zagrożone utratą zdolności do pracy. Na przykład od dłuższego czasu pobierają świadczenia – zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne, lub otrzymują rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.
Na darmowy wyjazd do sanatorium w ramach prewencji rentowej można liczyć w sytuacji, gdy lekarz orzecznik ZUS stwierdzi podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, że osoba powinna poddać się rehabilitacji w ramach prewencji rentowej albo gdy ubiega się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy. Wydaje on wówczas orzeczenie o potrzebie przeprowadzenia rehabilitacji. Czas oczekiwania na zawiadomienie o skierowaniu do ośrodka rehabilitacyjnego trwa od 7 do 15 tygodni.
Rehabilitacja z prewencji rentowej ZUS trwa zwykle 24 dni. W przypadku, gdy kuracjusz jest czynny zawodowo, ale ubiega się o wspomniane świadczenie, lekarz orzecznik wystawia zwolnienie na czas pobytu w sanatorium.