Do pracy tylko z paszportem immunologicznym? Testy aplikacji już trwają
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, rozpoczęły się testy elektronicznego paszportu immunologicznego pracownika, który ma ułatwić powrót do pracy po pandemii. Na taki pomysł wpadła estońska organizacja pozarządowa Powrót do Pracy we współpracy ze start-upem TransferWise i aplikacja przewozowa Bolt.
Elektroniczny paszport immunologiczny to specjalna aplikacja, która wykorzystuje - wygenerowany na ściśle określony czas - kod QR. Kod ten daje pracodawcy, po zalogowaniu się, szybki wgląd w wyniki testów oraz badań lekarskich potwierdzających, że dany pracownik lub nowa osoba ubiegająca się o pracę jest zdrowa i nie jest nosicielem koronawirusa.
Elektroniczny paszport immunologiczny testowany jest póki co nie w Polsce, lecz w Estonii - kraju, w którym z powodu koronawirusa zmarły dotąd 64 osoby, a całkowita liczba zakażeń wynosi 1791. Już od początku maja gospodarka jest tu stopniowo odmrażana, łagodzone są też restrykcje nałożone na mieszkańców.
"Ten cyfrowy dokument immunologiczny ma na celu zmniejszenie obaw związanych z pandemią i zarazem zachęcenie ludzi do podejmowania pracy w firmach na całym świecie, niezależnie od sytuacji epidemiologicznej" - podkreśla jeden z pomysłodawców cyfrowego certyfikatu, założyciel firmy TransferWise Taavet Hinrikus.
Dzięki paszportowi immunologicznemu można będzie też uniknąć konieczności przeprowadzania kolejnych badań dla pracodawców, którym osoba starająca się o pracę wysyła swój życiorys. Umożliwi także szybkie dostarczenie do kadr wyników badań w zakresie, na jaki przystał dany kandydat. Przedstawienie tego rodzaju dokumentów staje się nieodzowne, gdy dana firma znajduje się za granicą, dla legalizacji pobytu i pracy w warunkach pandemii.
W testowanie aplikacji opracowanej przez TransferWise i Bolt włączyły się spółki i organizacje współpracujące w ramach projektu "Powrót do pracy" w Estonii. Są wśród nich firmy świadczące usługi medyczne, eksperci estońskich służb sanitarno-epidemiologicznych, przedstawiciele rządu, a także lokalni producenci i dostawcy żywności oraz sieć hotelarska Radisson.
"Jesteśmy zainteresowani każdym rozwiązaniem, które pozwoli naszym pracownikom na szybki powrót do pracy, a klientom na ponowne korzystanie z naszych usług" - podkreśliła w rozmowie z agencją Reutera dyrektor generalna Radisson Blu Sky Hotel w Tallinie, Kaido Ojaperv. Z tej racji włączyliśmy się w testowanie cyfrowego paszportu immunologicznego - dodała.
Polecamy także:
- Te maski zwiększają ryzyko zakażenia koronawirusem!
- Nowe zasady wizyt u fryzjera i kosmetyczki
- Szczepionka na koronawirusa działa - są wstępne wyniki badań
- Chcesz schudnąć? Nadal możesz jeść, co lubisz. Wypróbuj nasz program dietetyczny
- Do kiedy maseczki będą obowiązkowe? Co grozi za brak maseczki?
- Jak nie zarazić się koronawirusem u fryzjera lub kosmetyczki?
- Ile osób naprawdę umarło z powodu epidemii?
Porady eksperta