"Do dziś mam pewne problemy w funkcjonowaniu", Kacper Kuszewski o swojej diagnozie
Popularny polski aktor, Kacper Kuszewski, niedawno opowiedział bardzo osobistą historię. Dotyczyła ona jego przypadłość. W rozmowie z Wprost, podzielił się swoimi przeżyciami i rzeczami, z którymi zmagał się przez całe swoje życie.
Kacper Kuszewski o swojej diagnozie. Opowiedział o zmaganiach z ADHD
Kacper Kuszewski to znany polski aktor, który największą rozpoznawalność zdobył dzięki roli Marka Mostowiaka, którego grał w serialu "M jak miłość". Niedawno aktor podzielił się z rozmowie z "Wprost" bardzo osobistą historią.
Chodziło o przypadłość, z którą zmagał się od dzieciństwa, choć na oficjalną diagnozę musiał poczekać, aż do zeszłego roku. Aktor wyznał, że zdiagnozowano u niego ADHD. Niestety, za czasów młodości Kuszewskiego symptomy tej przypadłości nie były rozpoznawane.
W rozmowie przyznał, że często mówiono mu, że jest muzykalny, jednak nauczyciele twierdzili również, że jest leniwy. Mówiąc o swojej przypadłości przyznał:
Polsce zaczęto mówić o tej przypadłości, dopiero jak kończyłem studia, wtedy też stwierdziłem, że na pewno miałem ją w dzieciństwie - wszystkie symptomy się zgadzały - tym bardziej że uważano, że to choroba wieku dziecięcego i się z niej wyrasta
Aktor zaznaczył, że dzisiaj wiadomo już, że jest to cecha neurologiczna, którą ma się przez całe życie. Jednak w dorosłości często przejawia się ona w inny sposób niż w dzieciństwie, na przykład w postaci perfekcjonizmu.
Poszedłem to sobie zdiagnozować, bo do dziś mam pewne problemy w funkcjonowaniu związane z ADHD
- przyznaje aktor.
Przypadek aktora jest świetnym zobrazowaniem, jak ważna jest wczesna diagnoza ADHD. Fakt, że zaczęto o nim szerzej mówić dopiero po skończeniu przez Kuszewskiego studiów, sprawił, że ciężko mu było radzić sobie z symptomami.
Teraz dzięki diagnozie i lepszemu rozumieniu tego zaburzenia aktor może lepiej radzić sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nim ADHD. Dzięki swojej rozpoznawalności ma również możliwość szerzenia świadomości na jego temat i podzielenia się swoją historią. To może wiele zmienić dla osób, które same borykają się z ADHD.
Co warto wiedzieć o ADHD? Garść przydatnych informacji
ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, jest jednym z najczęściej występujących wśród dzieci i młodzieży problemów psychiatrycznych. Z tym zaburzeniem związane są dysfunkcje w trzech różnych obszarach: nadruchliwości, impulsywności i zachowania uwagi.
Nie wyróżniono dotychczas jednej, konkretnej przyczyny ADHD, uważa się jednak, że jest to zaburzenia neurorozwojowe, którego występowanie jest uwarunkowane wieloczynnikowo. W leczeniu tego zaburzenia wykorzystywane są dwie metody: szeroko zakrojone oddziaływania terapeutyczne oraz farmakoterapia. Brak leczenia może mieć poważne skutki, takie jak braki edukacyjne i odrzucenie przez rówieśników. Osoby dorosłe, które w dzieciństwie nie były poddawane odpowiedniej terapii mają m.in. zwiększone ryzyko korzystania z substancji psychoaktywnych i występowania innych zaburzeń psychicznych.