Do 2 tys. złotych dla seniorów. Wiemy, kto skorzysta z bonu na opiekę nad chorymi
Nowe świadczenie w 2024 to forma wsparcie opieki nad seniorami i chorymi. Jest to krok w kierunku poprawy jakości życia osób starszych. Świadczenie ma odciążyć bliskich seniora, finansując usługi asystenta lub opiekuna.
W ramach wsparcia seniorów, rząd, pod kierownictwem Donalda Tuska planuje wprowadzenie bonu senioralnego. Marzena Okła-Drewnowicz, minister odpowiedzialna za politykę senioralną, w rozmowie z Radiem Zet, zapowiedziała, że projekt ustawy zostanie przedstawiony w ciągu 100 dni od rozpoczęcia kadencji. Zaznaczyła, że opracowanie przepisów wymaga szerokich konsultacji, co może zająć kilka miesięcy.
Bon senioralny - kiedy i dla kogo?
Bon senioralny ma przede wszystkim umożliwić seniorom i ich rodzinom korzystanie z dodatkowych usług opiekuńczych. Bon ma być skierowany przede wszystkim do osób pracujących oraz seniorów, których bliscy zobowiązani do alimentacji są zatrudnieni. Celem jest umożliwienie samorządom finansowania dodatkowych godzin opieki.
- Najważniejsze jest to, żebyśmy w końcu wprowadzili rozwiązania systemowe. Musimy wprowadzić rozwiązanie, które pozwoli osobie, która potrzebuje wsparcia, a jej bliscy pracują, mieć dodatkowe usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania - podkreśliła minister Okła-Drewnowicz.
Minister zaznaczyła, że uchwalenie ustawy o bonie senioralnym może zająć kilka miesięcy z powodu potrzeby przeprowadzenia konsultacji. Chodzi o to, aby rozwiązanie było jak najbardziej dopasowane do potrzeb seniorów oraz ich rodzin.
Na pytanie o kwotę bonu, minister odpowiedziała, że nie będzie on w formie gotówkowej. Zamiast tego, bon będzie przeznaczony na finansowanie usług zdrowotnych i pielęgnacyjnych dla osób starszych, z możliwością uzyskania wsparcia do 2 tysięcy złotych. Świadczenie ma odciążyć bliskich seniora, finansując usługi asystenta lub opiekuna.
Kto skorzysta z bonu senioralnego?
Bon senioralny będzie przeznaczony dla osób starszych, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. O wysokości świadczenia będą decydować pracownicy ośrodków pomocy społecznej po konsultacji z lekarzami. Z bonu będą mogli skorzystać również samotni seniorzy, co jest ważne w kontekście rosnącej liczby osób starszych żyjących samotnie.
Bon senioralny nie będzie przyznawany w formie gotówki. Jego maksymalna wartość ma odpowiadać połowie aktualnej stawki minimalnego wynagrodzenia, co w roku 2024 przekłada się na sumę w przedziale 2121 zł do 2150 zł.
Jakie będą kryteria przyznawania bonu senioralnego?
Projekt bonu senioralnego wpisuje się w potrzebę wsparcia rosnącej populacji seniorów w Polsce. Jest to krok w kierunku poprawy jakości życia osób starszych, a także odciążenia ich rodzin. Oczekuje się, że bon senioralny przyczyni się do wzrostu dostępności i jakości usług opiekuńczych dla seniorów. Głównymi beneficjentami programu będą dzieci osób, które ukończyły 75 lat. O wielkości przyznawanego wsparcia, a tym samym o zakresie godzin opiekuńczych, będą decydować pracownicy ośrodków pomocy społecznej we współpracy z lekarzami. Samorządy lokalne będą miały istotną rolę w administracji i dystrybucji środków finansowych.