Długość twoich palców pozwoli przewidzieć, jak ciężko przejdziesz COVID-19
W większości COVID-19 daje łagodne objawy, jednak niektóre populacje są narażone na ciężki przebieg infekcji. Naukowcy znaleźli pewien specyficzny predyktor, który pozwoli lepiej przewidywać, kto może być narażony na hospitalizację w wyniku zakażenia koronawirusem. Jest nim wygląd naszych palców.
Testosteron a COVID-19
Długość palców, a konkretnie zagadka dlaczego palec serdeczny jest dłuższy niż palec wskazujący, wydaje się być rozwiązana przez naukowe analizy już dawno temu. Badania wykazały, że prawdopodobnie odpowiadają za to hormony, a konkretnie testosteron. Wpływ na wygląd naszych palców ma podłoże w działaniu tego hormonu jeszcze przed urodzeniem. To wyjaśnia różnice pomiędzy płciami w tym aspekcie i jest stosunkowo wiarygodnym wskaźnikiem prenatalnego testosteronu – mężczyźni częściej mają dłuższe palce serdecznie, a kobiety palce wskazujące.
Okazuje się jednak, że testosteron może odgrywać istotną rolę w rozwoju COVID-19. Niektórzy naukowcy uważają, że hormon ten może być swoistym łącznikiem pomiędzy ciężką infekcją a długością palców. Te teorię zdaje się potwierdzać nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports.
Zdaniem naukowców, hipoteza mówiąca o tym, że niski poziom testosteronu i wysoki poziom estrogenu – zarówno u mężczyzn, jak i kobiet - może być silnym predyktorem ciężkiej infekcji SARS-CoV-2, wydaje się być słuszna. Co więcej, może zostać wykorzystana jako sposób na identyfikację najbardziej narażonych grup pacjentów.
Różnice w wyglądzie palców u zakażonych COVID-19
Różnice w proporcjach palców u hospitalizowanych w wyniku COVID-19 pacjentów potwierdzają pogląd, że osoby z niskim poziomie testosteronu i/lub wysokim poziomie estrogenu, są podatne na ciężki przebieg infekcji. To zdaje się wyjaśniać, dlaczego najbardziej narażoną na COVID-19 grupą są starsi mężczyźni. W opinii ekspertów to bardzo istotne spostrzeżenie, które może dokładniej określić, kto może być podatny na ciężki przebieg choroby, a to z kolei wiązałoby się z lepszym ukierunkowaniem szczepień.
Zespół badaczy przeanalizował przypadki 54 pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 i liczącą 100 osób grupą kontrolną. Naukowcy skupili się na porównywaniu proporcji długości i wyglądu palców z ciężkością infekcji. Odkryto, że osoby z krótszymi małymi palcami w porównaniu z innymi palcami tej samej ręki, doświadczyły cięższego przebiegu choroby niż osoby z bardziej typowymi proporcjami palców.
Dodatkowo ekspertom udało się ustalić, że pacjenci z większymi różnicami długości w 2. i 4. palcu obu rąk miały znacznie większą szansę na hospitalizację w wyniku zakażenia koronawirusem. Autorzy analiz podkreślają, że ich praca wnosi coraz więcej dowodów na korelację, która łączy testosteron z COVID-19.
Jakie objawy daje COVID-19?
Każdy przypadek zakażenia ma indywidualny przebieg. Na to, jak poradzimy sobie z zakażeniem, ma wpływ między innymi nasz wiek, stan zdrowia czy choroby współistniejące. U większości osób pojawią się objawy łagodne lub o umiarkowanym nasileniu, dlatego prawdopodobnie nie będą one wymagać pobytu w szpitalu z powodu COVID-19.
Jeśli jednak podejrzewasz, że możesz być zakażony SARS-CoV-2 i pojawią się u ciebie następujące objawy takie jak:
- duszności
- trudności w oddychaniu
- ból w klatce piersiowej
- utrata mowy
koniecznie skonsultuj się z lekarzem, ponieważ powyższe symptomy wskazują na poważne objawy świadczące o tym, że COVID-19 może w twoim przypadku rozwinąć się do ciężkiej postaci.
Polecany artykuł: