Długi Covid może wynikać z uszkodzenia nerwów. Wiadomo, co może pomóc złagodzić objawy
Objawy długiego COVID-19 mogą mieć związek z uszkodzeniem nerwów obwodowych, do jakich doszło na skutek reakcji autoimmunlogicznej wywołanej zakażeniem koronawirusem. W takim przypadku pomocne mogą okazać się standardowe terapie takich zaburzeń - donoszą naukowcy na łamach „Neurology: Neuroimmunology & Neuroinflammation”.
Nawet po stosunkowo łagodnym przechorowaniu COVID-19 część osób skarży się na utrzymujące się przez kilka następnych miesięcy objawy - osłabienie mięśni, zmęczenie, trudności w wykonywaniu codziennych czynności, przyspieszone tętno, krótki oddech, pogorszenie zdolności poznawczych, chroniczny ból, zaburzenie węchu i smaku. Jeżeli utrzymują się one dłużej, niż trzy miesiące, mówi się o tzw. long Covid (długim Covid).
Badania nad poszukiwaniem przyczyn tego stanu prowadzone są od wielu miesięcy. Autorami jednego z nich są neurolodzy z Harvard Medical School i Massachusetts General Hospital. Przebadali oni 17 osób spełniających kryteria long Covid - w tym 16 pacjentów, którzy łagodnie chorowali na COVID-19. U 59 proc. uczestników badania wykryli uszkodzenia nerwów obwodowych.
„To jedna z pierwszych publikacji na temat przyczyn długiego Covid - choroby, która będzie zyskiwała na znaczeniu, w czasie gdy liczba przypadków ostrego Covid będzie malała - podkreśla główna autorka pracy, dr Anne Louise Oaklander z Massachusetts General Hospital. - Nasze rezultaty wskazują, że niektórzy pacjenci z długim Covid mają uszkodzenia w obwodowych włóknach nerwowych, przy czym szczególnie wyraźne mogą być uszkodzenia komórek w małych włóknach” - dodaje.
Najważniejsze objawy znanych nam obecnie neuropatii w dużej mierze pokrywają się z objawami long Covid. Badacze wymieniają tutaj osłabienie, zmiany w działaniu narządów zmysłów, bóle w dłoniach i stopach, zmęczenie.
Ich zdaniem osoby, których objawy trudno wytłumaczyć inną chorobą, niż przechorowaniem COVID-19, i których stan się nie poprawia, mogą, a nawet powinny skorzystać z pomocy neurologa.
„Badania nasze oraz innych zespołów wskazują na różne rodzaje neuropatii powstających po przejściu COVID-19, jak je diagnozować i leczyć - zwraca uwagę Oaklander. - Większość opisanych do dzisiaj związanych z COVID-19 neuropatii wydaje się odzwierciedlać reakcję układu odpornościowego na wirusa, która zaczęła wadliwie działać. Stan niektórych pacjentów wydaje się poprawiać dzięki standardowym terapiom stosowanym przy innych autoimmunologicznych neuropatiach” - dodaje ekspertka. Jak podkreśla, nie minęło jeszcze wystarczająco dużo czasu, aby przeprowadzić właściwe badania kliniczne takich terapii w przypadku leczenia powikłań po COVID-19.
Polecany artykuł: