Dlaczego warto przestać pić alkohol przez co najmniej miesiąc? Lista korzyści jest długa

2024-10-17 12:38

Trwa Sober October, czyli Trzeźwy Październik. Mimo że jest już połowa miesiąca, to wciąż nie jest za późno na dołączenie do... no właśnie, dla ciebie to po prostu akcja, w której bez trudu możesz uczestniczyć, czy skomplikowane wyzwanie? Jeśli myślisz, że dwa, trzy czy cztery tygodnie bez sięgania po alkohol to pewien problem, to może być kolejny argument na „tak” — żeby właśnie to zrobić. Jakie są zalety Sober October? Co zyskasz, rezygnując z alkoholu na co najmniej miesiąc?

Dlaczego warto przestać pić alkohol przez co najmniej miesiąc? Lista korzyści jest długa
Autor: GettyImages Dlaczego warto przestać pić alkohol przez co najmniej miesiąc? Lista korzyści jest długa

Dlaczego warto nie pić alkoholu

Zacznijmy jednak od samego pomysłu, aby przez miesiąc nie pić w ogóle alkoholu – żadnych „drinków na rozluźnienie”, żadnego „piwka do meczu”, żadnego „wina do kolacji” ani żadnego alkoholu pod jakimkolwiek pretekstem. Myślisz, że przyjdzie to bez trudu? Sprawdź.

To, jak realnie reagujesz – i czy wytrwasz – to doskonały wskaźnik tego, jaką rolę odgrywa alkohol w twoim życiu. Jeśli masz problem, żeby przez miesiąc w ogóle nie pić – to znaczy, że mierzysz się z uzależnieniem. Jeśli pojawią się fizyczne objawy po odstawieniu alkoholu, takie jak nudności, pocenie się i niepokój – to znaczy, że mierzysz się z uzależnieniem.

Dr Leana Wen, cytowana przez CNN, zwróciła uwagę na korzyści płynące z ograniczenia lub całkowitego odstawienia alkoholu. Co ważne – ta ekspertka nie jest w swojej opinii odosobniona, a polscy specjaliści ds. uzależnień również podkreślają, że na abstynencji można tylko zyskać. Jakie są korzyści z zaprzestania sięgania po alkohol?

CZYTAJ TEŻ: Tak alkohol wpływa na mózg. Psychiatra: "Żyje niemal wzorowo, a jednak codziennie otwiera butelkę"

  • Zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, niektóre nowotwory, choroby neurodegeneracyjne.
  • Zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci.
  • Poza tym, rezygnując z alkoholu, można... schudnąć, bo alkohol jest kaloryczny, zyskać lepszą cerę i mniej zmarszczek, bo alkohol zatruwa organizm i odwadnia.
  • Do tego dochodzi poprawa nastroju — bo spożywanie alkoholu, wbrew przekonaniu o „poprawie humoru” pod wpływem, w rzeczywistości działa depresyjnie i paraliżująco na układ nerwowy.
  • Odstawiając alkohol, zmniejszamy też ryzyko ulegnięcia wypadkom, upadkom, utonięciom i innym incydentom, które mogą być tragiczne w skutkach.

CZYTAJ TEŻ: Skutki zdrowotne nadużywania alkoholu - odwracalne i nieodwracalne zmiany w organizmie

Jak powiedziała dr Leana Wen, cytowana przez CNN:

Jednym ze sposobów jest zachęcenie ludzi do oceny, ile naprawdę piją. Niektóre osoby mogą być zaskoczone, ile piją w ciągu tygodnia. Inni mogą zastanowić się nad swoją relacją z alkoholem i okolicznościami, w jakich piją. Czy piją, gdy są przygnębieni, niespokojni i samotni? Czy doświadczają wstydu lub utraty kontroli nad tym, ile piją? Czy używanie alkoholu wiąże się z innymi narkotykami? To są sygnały ostrzegawcze i ludzie powinni szukać dalszej pomocy u swojego lekarza pierwszego kontaktu.

Zdaniem eksperta: Czy alkohol tuczy?

Już krótki czas bez alkoholu może nieść wymierne korzyści, a co za tym idzie, motywować, by przez dłuższy czas nie pić. Na liście korzyści, jakie zgłaszali brytyjscy pacjenci po odstawieniu alkoholu, oprócz schudnięcia, podawano lepszy sen, poprawę wyników ciśnienia krwi, poprawę wrażliwości na insulinę (bo alkohol może też przyczyniać się do rozwoju zaburzeń metabolicznych i cukrzycy typu 2).

CZYTAJ TEŻ: Coraz więcej zgonów po alkoholu. Polacy w europejskiej czołówce

10 korzyści zdrowotnych wynikających z odstawienia alkoholu

Jeśli po miesiącu abstynencji ludzie wrócą do picia dużych ilości alkoholu, te korzyści zdrowotne prawdopodobnie znikną. Jednak niektórzy mogą odkryć, że czują się lepiej po zaprzestaniu lub ograniczeniu picia i zdecydują się pić mniej na przyszłość

— podkreśliła dr Wen.

W związku z tym, można przestać pić nie tylko w październiku. Kampanie takie jak Sober October czy Dry January (Suchy Styczeń) przypominają o tym, że warto zrezygnować ze spożycia alkoholu, ale osoby zainteresowane dbaniem o siebie, mogą ograniczać picie lub całkowicie z niego rezygnować w dowolnym momencie roku.

CZYTAJ TEŻ: Oni naprawdę powiedzieli "nigdy więcej". Ci celebryci od lat pozostają trzeźwi

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki