Dlaczego upał tak męczy? Senność na słońcu to nie tylko naturalna reakcja, lecz także sygnał ostrzegawczy
Podczas upału zdarza się, że odczuwamy zmęczenie. Dzieje się tak nie tylko podczas intensywnego wysiłku, lecz także w czasie odpoczynku. Gdy na dworze jest gorąco, męczące może wydawać się także opalanie. Dlaczego bywasz zmęczony przebywaniem na słońcu, mimo że tylko leżysz?
Plażowanie i odpoczywanie na słońcu wydaje się idealnym sposobem na relaks. Dlaczego więc bardzo często po upalnym dniu czujesz się tak zmęczony, mimo że w zasadzie nic nie robisz, tylko leżysz? Okazuje się, że jest to naturalna reakcja organizmu na wysoką temperaturę, gdyż upał może powodować ospałość. Należy jednak być czujnym w przypadku niektórych objawów, które mogą być one sygnałem świadczącym o zagrożeniu zdrowia.
W czasie upału organizm intensywnie pracuje
Podczas upału organizm pracuje na wyższych obrotach, a wszystko po to, by uniknąć przegrzania. Naczynia krwionośne w skórze rozszerzają się, umożliwiając zwiększenie dopływu krwi, przez co nasza skóra może się rumienić. Dzięki temu ciepło zostaje rozproszone, a temperatura ciała utrzymana na odpowiednim poziomie.
Ponadto, kiedy jest gorąco, organizm wydziela zwiększone ilości potu w celu ochłody. Nadmierne pocenie przy nie dostarczeniu odpowiedniej ilości płynów, może być niebezpieczne i dorpowadzić do odwodnienia.
Ta intensywna praca organizmu w upalne dni jest dla niego obciążająca, dlatego też możemy czuć się zmęczeni, mimo że tak naprawdę leżymy i nic nie robimy.
Zmęczenie to sygnał ostrzegawczy
Zmęczenie może również alarmować poważniejsze stany, które mogą zagrażać naszemu życiu. Bo o ile senność na słońcu sama w sobie nie jest groźna, to udar słoneczny, odwodnienie czy przegrzanie – już tak.
Nie lekceważ więc tych objawów, które poprzedzone sennością, mogą sygnalizować poważne zagrożenie:
- Nieoddawanie moczu – jeśli w upalny dzień tylko się pocisz, a twoje wizyty w toalecie są znikome, może to świadczyć o odwodnieniu
- Zwiększone tętno – zbyt szybkie bicie serca w spoczynku może oznaczać trudności z uregulowaniem temperatury ciała
- Brak pocenia się – to znak, że organizm przestał się chłodzić
Jeśli tym objawom dodatkowo towarzyszą mdłości, zawroty głowy, dezorientacja, sprawa może być poważna. W takiej sytuacji zakończ siedzenie na słońcu, udaj się w chłodne miejsce, nawodnij organizm oraz skonsultuj się z lekarzem, gdyż może grozić ci przegrzanie.
Jak uchronić się przed przegrzaniem?
Istnieje kilka prostych sposobów, które mogą zapobiec przed przegrzaniem organizmu.
- Pij wodę i nawadniaj organizmu
- Unikaj alkoholu, gdyż sprzyja on odwodnieniu
- Chroń się przed słońcem – używaj kremów z filtrem i noś nakrycia głowy
- Zwracaj na sygnały, które wysyła ci organizm